Şifa Bitkileri

Amino Asitler Nelerdir? Ne işe Yarar?

20.11.2020
293
Amino Asitler Nelerdir? Ne işe Yarar?

Protein insan vücudunun yapı taşı ise, amino asitler proteinin yapı taşlarıdır.Ruh halinizi, konsantrasyonunuzu, fiziksel sağlığınızı, uykunuzu ve diğer bazı fizyolojik olayları iyileştirirler.

Proteinler oluşturmak için birleşen organik bileşiklerdir. Aldığınız protein vücut tarafından parçalandığında amino asitler geride kalır. Vücut daha sonra bu amino asitleri protein yapmak ve vücudun dokuları onarmasına, büyümesine ve çeşitli diğer vücut işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmak için kullanır. Vücudunuz ayrıca enerji üretmek için amino asitleri kullanır.

Amino Asitler Nelerdir?

Temel Amino Asitler

Bunlar vücut tarafından sentezlenemez ve yiyeceklerden gelmelidir. Gerekli olmayanlara göre daha uzun bir yarı ömürleri vardır. Bir temel amino asidin yokluğu bile geri kalanının işleyişini engelleyebilir.

Histidin
İzolösin
Lösin
Lizin
Metiyonin
Fenilalanin
Treonin
Triptofan
Valin

Gerekli Olmayan Amino Asitler

Bunlar vücut tarafından sentezlenebilir ve onlara gıda yoluyla ihtiyacımız yoktur.

Alanin
Aspartik asit
Glutamik asit

Koşullu Amino Asitler

Hastalık ve aşırı stres dışında bunlar gerekli değildir.

Arginin
Sistein
Glutamin
Tirozin
Glisin
Ornitin
Proline
Serin

Amino Asitler Ne Zaman Kullanılır?

Egzersiz yapıyorsanız, takviye almak için en iyi zaman spordan öncesi ve sonrasıdır.

Aminoasit Nerede Sentezlenir?

Aminoasitler, Hücrelere ait stopilazmalarda sentezlenirler. Bu sentezlemeler proteini oluşturur.

Amino Asitlerin Gıda Kaynakları Nelerdir?

Hayvansal Proteinler

Bunlara tam proteinler de denir. Sığır eti, domuz eti, tavuk, hindi ve yumurtaları içerir. Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri bile amino asitler içerir.

Deniz ürünleri

Bunlar arasında somon, pisi balığı ve ton balığı gibi balıklar bulunur. Ayrıca büyük faydaları olan omega-3 yağ asitleri içerirler.

Kuruyemiş, Bakliyat ve Tohumlar

Bunlar eksik proteinlerdir, çünkü belirli bir gıda tüm gerekli amino asitleri içermez (hayvansal proteinlerin aksine). Ancak fındık, baklagiller ve tohumlardan oluşan bir kombinasyonun tüketilmesi yardımcı olabilir. Bu gıdalardan bazıları soya fasulyesi, mercimek, nohut, barbunya, siyah fasulye, badem ve cevizdir.

Tam Tahıllar

Kinoa, bu gruptaki tüm gerekli amino asitleri içeren ve dolayısıyla tam bir proteindir. Diğer yiyecekler arasında tam buğday ekmeği, tam tahıllı makarna ve uzun taneli pirinç bulunur.

Amino Asitlerin Faydaları Nelerdir?

Amino Asitler Enflamasyonla Savaşır

Çalışmalar, ağızdan uygulanan amino asitlerin anti-inflamatuar aktivite gösterdiğini göstermiştir. Valin, lösin ve izolösin içeren dallı zincirli amino asitlerin (BCAA) iltihapla mücadeleye nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedilmektedir..

Kas Gelişimini Artırır

Arginin, çalışmalara göre yağsız vücut kütlesini ve gücünü artırdığı bulunan bir amino asittir. BCAA’lar kasların temel yapı taşlarıdır ve kas dokusunun büyümesine ve onarımına yardımcı olurlar. Arginin, kaslara giden kan akışını iyileştirir. Glutamin, kaslarda su tutulmasını artırır ve hücre büyümesini işaret eder.

Yorgunluğu Azaltır

Bilimsel Araştırmalar, BCAA’ların yutulmasının egzersiz eforunu ve zihinsel yorgunluğu azaltabileceğini ve hatta egzersiz sonrası bilişsel performansı iyileştirebileceğini göstermektedir.

Amino asitler ayrıca daha iyi uykuya yardımcı olur ve bu sabah yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Kilo Vermeye Teşvik Eder

Araştırmalar, amino asitlerin yağ kaybını artırabileceğini gösteriyor. Kas sentezini iyileştirebilir ve sonuç olarak sağlıklı yağ kaybına neden olabilirler.

BCAA’ların da iştahı bastırdığı gösterilmiştir ve bu da kilo kaybına katkıda bulunabilir. Bu aynı zamanda obezite riskinin azalması anlamına da gelebilir.

Bağışıklık Düzeylerini Artırır

Amino asitlerin diyetle takviye edilmesinin bağışıklık durumunu geliştirdiği ve bulaşıcı hastalıkları önlediği gösterilmiştir.

Bu amino asitler arasında glutamin üstünlüğe sahip gibi görünüyor. Bağışıklık fonksiyonunu büyük ölçüde artırabildiği için güçlü bir immüno-besin olarak kabul edilmektedir. Bu amino asidin klinik beslenmedeki önemini destekleyen birkaç çalışma vardır.

Yaşlanmayı Geciktirebilir

Amino asit takviyesi, yaşlanmaya bağlı kas dokusu kaybı olan sarkopeninin önlenmesinde (ve tedavisinde) rol oynayabilir . Arginin ve karnitin, hasarlı DNA’yı onarmaya ve cildin sıkılığını artırmaya yardımcı olur.

Saç Dökülmesini Önler

Saçınız amino asitlerden yapılmıştır, bu nedenle amino asitlerin saç büyümesini destekleyebileceğine inanmak mantıklıdır. Mucize bir iksir olmasalar da, daha güçlü ve daha kalın saç büyümesini kesinlikle teşvik ederler. Saç büyümesi için özellikle yararlı olan amino asitler arasında arginin, lisin, sistein ve metiyonin bulunur. Bu amino asitler saç için en önemli protein olan keratini üreterek çalışır. Ayrıca saç köklerine daha fazla oksijen veren ve saç büyümesini destekleyen kırmızı kan hücreleri oluştururlar.

Amino Asitlerin Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

ALS (amiyotrofik lateral skleroz) hastalarında BCAA kullanımı akciğer yetmezliği ile ilişkilendirilmiştir.

Alkollerdeki BCAA’ların kullanılması karaciğer hastalığına ve sonrasında beyin hasarına yol açabilir.

Bazı insanlar arginin takviyeleri ile şişkinlik, ishal ve hatta karın ağrısı yaşarlar. Arginin ayrıca kan basıncını düşürür ve halihazırda tansiyon ilacı kullanıyorsanız bu bir sorun olabilir ve kan basıncınız çok fazla düşebilir.

Amino asitler (BCAA’lar dahil) kan şekeri seviyelerine müdahale edebilir. Bu, ameliyat sırasında ve sonrasında kan şekeri kontrolüne müdahale edebilir. Planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce amino asit almayı bırakın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.