Şifa Bitkileri

Ananasın Sağlığa Faydaları

Ananasın Sağlığa Faydaları

Ananaslar dünyadaki en zengin vitamin kaynaklarındandır. Takviye olarak aldığımız vitaminlerin çoğu, genellikle etinden ziyade ananas sapından veya çekirdeğinden çıkarılır.

Ananasın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Çalışmalar, ananasın kanser hücresi ölümünü nasıl tetiklediğini ve kötü huylu tümörlerin büyümesini nasıl önlediğini göstermiştir. Enzim ayrıca göğüs ve akciğer kanserlerinden koruma sağlar. Ananasın kanser üzerindeki inhibitör etkileri, anti-inflamatuar özelliklerine de bağlanabilir.

İlginç bir şekilde, ananasın sağlıklı olanlara zarar vermeden kanser hücrelerini öldürdüğü biliniyor.

Sindirim Sorunlarını Tedavi Eder

Ananasın, vücudunuzun besinleri verimli bir şekilde emmesine yardımcı olan proteinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Bu, kolon iltihabını azaltabilmesinin ve her türlü kolon sorununu önleyebilmesinin bir nedenidir. Bağırsak astarının zarar görmesini bile önler. Ayrıca mide ekşimesi, kabızlık, ülseratif kolit, enflamatuar bağırsak hastalığı, ishal ve kolon kanseri dahil olmak üzere gastrointestinal sistemle ilgili sorunların iyileşmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Araştırmalar, ananasın yüksek tansiyon, felç, kalp krizi ve periferik arter hastalığı gibi kardiyovasküler sorunların tedavisine nasıl yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ananas, kan trombositlerinin bir araya toplanmasını önleyerek bunu başarır. Bu pıhtı oluşumunu azaltır ve kalp krizlerini önler.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyacımız olmasına rağmen, ananas Enflamasyonla savaşır ve daha da önemlisi sindirim sürecine yardımcı olur ve bu kesinlikle sağlıklı kilo kaybına katkıda bulunabilir.

Bazı araştırmalar, ananasın yağ hücrelerinin oluşumuna yol açabilecek bir hücre farklılaşması süreci olan adipogenezi önleyebileceğini de belirtmektedir. Bu enzim ayrıca trigliserit birikimini azaltabilir, bu da kilo vermeye yardımcı olmanın başka bir yoludur.

Sinüs Enfeksiyonlarının ve Alerjilerin Tedavisinde Yardımcı Olur

Cerrahi, sinüziti tamamen tedavi etmede genellikle etkisiz olduğundan, ananas hastalara bir kurtarıcı olarak gelir. Çalışmalar, ananasın alımının sinüs semptomlarını iyileştirmeye nasıl yardımcı olduğunu gösterdi. Enzim ayrıca hastalarda genel yaşam kalitesini de iyileştirdi.

Araştırmalar ayrıca ananasın astım gibi diğer alerjilerin tedavisinde nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir Amerikan çalışması, bu enzimin hastalarda hava geçiş yollarını temizlemeye nasıl yardımcı olduğunu ve böylece astım semptomlarını iyileştirdiğini göstermiştir.

Yara İyileşmesini Hızlandırır

Antiinflamatuar özellikleri sayesinde, ananas daha hızlı yara iyileşmesine katkıda bulunabilir. Kas ve dokuların şişmesini azaltır ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Bir çalışmada, azı dişleri çıkarılmış hastalar, ananas tüketiminden sonra daha hızlı iyileşme gösterdi ve yaraları daha çabuk iyileşti .

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tedavi Eder

Araştırmalar, idrar yolu enfeksiyonları ve benzerlerinin tedavisinde ananasın genellikle tek antibiyotiklerden daha iyi çalıştığını göstermektedir. Bu, ananasın güçlü antienflamatuvar özelliklerine bağlanabilir.

Yaşlanmayı Geciktirici Özelliği Vardır

Ananasın anti-enflamatuar özellikleri cilt sağlığının iyileştirilmesinde rol oynar. Aslında ananas, sergilediği enzimatik aktivite sayesinde birçok topikal formülasyona dahil edilmiştir.

Ananasın Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

Hamilelik ve emzirme döneminde ananastan kaçınmanızı yada doktor tavsiyesi ile tüketmenizi tavsiye ederiz.

Ananas alerjileri tedavi etmek için kullanılsa da, duyarlı kişilerde de alerjiye neden olabilir.

Ameliyat sırasında ve sonrasında kanama riskini artırabilir. Bu nedenle, planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce kullanmaktan kaçının.

Antibiyotikler, amoksisilin ve antikoagülanlar gibi ilaçlar ananas ile etkileşime girebilir. Bu nedenle, bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, kullanmaktan kaçının.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.