Şifa Bitkileri

Ayran içmenin inanılmaz Faydaları

Ayran içmenin inanılmaz Faydaları

Ayran, özellikle sıcaklık yükselirken ve güneş durmaksızın aşağı atarken vücut ısısını düşüren sağlıklı, ferahlatıcı bir soğutucudur. En sıcak yaz gününde bile kendinizi serin hissetmenizi sağlayacaktır. Bu içeceğin ana bileşeni olan laktik asit, insan vücudunun bağışıklık sistemini geliştirir ve onu hastalıklara ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı formda tutar. Ayran, tüm gerekli besin maddelerine ve vitaminlere ve kalorilere sahip olduğu için kilo verme diyetlerinde de önemli bir besindir. Sindirime yardımcı olur ve su dengesini ve iyi, sağlıklı bir gastrointestinal sistemin korunmasına yardımcı olur.

Ayranın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tüm Temel Makrobesinleri İçerir
Ayran tam bir besindir. Besleyicidir ve dengeli bir beslenme için gerekli tüm unsurları içerir. Proteinlere, karbonhidratlara, minimum lipidlere, vitaminlere ve gerekli enzimlere sahiptir. Tüm diyetlere dahil edilmeli ve günlük olarak tüketilmelidir. Ayranın yüzde 90’ından fazlası su olduğu için tüketimi vücudun su dengesinin korunmasına yardımcı olur. İçeriği çoğunlukla proteinlerle birleştiğinden bağırsaklardan yavaş emilir. Ayran içmek diğer aromalı içeceklerden veya sade sudan daha iyidir. Fermente ayran tadı ekşidir, ancak biyolojik olarak insan vücudu ve dokuları için çok besleyicidir.

Sindirim Sisteminde Soğutma Etkisi Vardır
Ayran, vücut ısısını düşürmede etkilidir. Vücut ısısını düşürdüğü ve kadınların yaşadığı birçok semptomu hafiflettiği için hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası kadınlar tarafından çok sevilir. Sıcak basmalardan kurtulmak isteyenler için ayran, harika bir yoldur. Metabolik hızı ve vücut ısısı yüksek olan erkekler bile, vücut ısısını düşürmek için ayranın avantajlarından yararlanabilir.

Yağlı Yiyeceklerin Yıkanmasına Yardımcı Olur
Ağır bir yemekten sonra şişkin mi hissediyorsunuz? Bir bardak ayran sizi çok daha iyi hissettirebilir. Zencefil, kimyon, kişniş ve diğer baharatlarla sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur ve sizi rahatlatır, böylece daha az tok hissetmenizi sağlar. Bunun yanı sıra, ayran, yemek borusu ve midenin iç duvarlarını kaplayan sıvı ve katı yağların yıkanmasında çok etkilidir. Genellikle ağır bir yemekten sonra kendinizi tembel ve uykulu hissedersiniz. Ancak bir bardak ayran size iyi gelecektir.

Mide Rahatsızlıklarını Tedavi Eder
Ayran, bakterilere karşı çalışan, mideyi temizlemeye ve sindirime yardımcı olan makul miktarda asit içerir. Zencefil, biber ve kimyon mükemmel sindirim özelliklerine sahiptir. Gaz giderici maddeler oldukları için gazı mideden dışarı atarlar. Birlikte tüketildiklerinde, gastrointestinal sistem üzerinde soğutma ve sindirim etkisi vardır. Düzenli olarak içilen ayranın hazırlanması da mide-bağırsak sorunlarına yardımcı olur. Ayran ile tedavi edilen sindirim rahatsızlıklarından bazıları şunlardır:

Laktoz tüketememe
Düzensiz bağırsak hareketleri
Kolon kanseri
Huzursuz bağırsak sendromu
Mide enfeksiyonları

Dehidrasyona Karşı Etkilidir
Eklenmiş tuz ve baharatlarla yoğurttan yapılan ayran, su kaybını önlemek için etkili bir terapidir. Elektrolitlerle doludur ve vücuttaki ısı ve su kaybına karşı savaşmak için en iyi içeceklerden biridir.

Yağsız Kalsiyum Sağlar
Çoğu zaman insanlar, ayran denildiği için yağ ve kalori dolu olması gerektiğine inanırlar. Bununla birlikte, normal tam yağlı sütten bile daha az yağ içerir. Süt önemli bir bileşen içerir, kalsiyum. Süt ayrıca yağlarla doludur. Bazen laktoz intoleransı olan kişilerde (süt tüketmekten kaçınmak zorunda olanlar) başka doğal kalsiyum kaynağı yoktur. Bu insanlar ayran tüketerek gerekli alımlarını alabilirler. Ayran içinde bulunan sağlıklı bakteriler tarafından laktoz laktik aside dönüştüğü için herhangi bir olumsuz reaksiyona neden olmaz. Kalsiyum, hücre iletişimini ve kasların kasılmasını destekler. Doğru beslenme, osteoporoz gibi kemik bozukluklarının önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir rol oynar. Ayran, ilave kalori olmadan kalsiyum ve besin takviyeleri sağlar. Yemek planınızda gerekli kalsiyumu almak, yaşlandıkça kemik kaybını yavaşlatmaya yardımcı olur. Yeni kemik gelişimi için besin sağlar ve osteoporozu önler.

Vitamin Açısından Zengindir
Ayran, B kompleks vitaminleri ve D Vitamini gibi vitamin hazinesidir. Bu, ayranı vitamin yetersizliğinden kaynaklanan zayıflık ve aneminin üstesinden gelmek için iyi bir seçim haline getirir. Ayran içinde bulunan D vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı daha az duyarlı hale getirir.

Riboflavin Vücudu Detoksifiye Etmeye Yardımcı Olur
Ayran, tüketilen gıdanın enerjiye dönüştürülmesi için gerekli olan, hormonların salgılanmasında önemli olan ve sindirime yardımcı olan riboflavin içerir. Vücut, hücrelerdeki enzimleri aktive etmek için riboflavin kullanır ve dolayısıyla enerji üretimini sağlar. Aynı zamanda karaciğer fonksiyonuna yardımcı olur ve vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur. Anti oksidasyon özelliğine sahiptir.

Kan Basıncını Düşürür
Ayranın içinde bulunan ve çalışmaların bol miktarda biyoaktif protein içerdiğini gösteren maddeler vardır. Bunlar kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve doğaları gereği antibakteriyel ve antiviraldir. Düzenli olarak ayran içmek kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir .

Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olur
Kan kolesterolünü düşürmek ve kontrol altına almak için doğal bir çare, ayran. Bileşenleri kolesterolü kontrol altında tutmada çok etkilidir.

Mide Asiditesini Kontrol Eder
Mide reflüsü ve asitliği ile mücadele eden güçlü bir içecek, baharatları ve zencefili ayran , mide asidi reflüsü veya asitlik nöbeti nedeniyle yanma hissini azaltmaya yardımcı olur . Baharatlı veya yağlı yiyecekler nedeniyle tahriş olmuş mide zarını rahatlatır.

Kabızlığı Giderir
Ayran, midenin balonlaşmasını rahatlatmak, kabızlığı ve diğer mide rahatsızlıklarını önlemek için sıklıkla kullanılan doğal bir terapidir. Yanlış yiyecekler ve yemek zamanlamaları sindirim sistemi üzerinde baskı oluşturarak bazen ishal veya kabızlığa neden olabilir . Bu durumu hafifletmek için düzenli olarak ayran tüketin. Kabızlık çekiyorsanız, bir bardak ayran tüketmek bağırsak hareketlerini kolaylaştıracaktır. Bu aynı zamanda yeterli miktarda lif tüketmeyen insanlar için de geçerlidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Ayran, süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde bulunan kalori ve yağ olmadan vücudun ihtiyaç duyduğu besin ve enzimleri sunar. Düzenli olarak içmek, sulu ve enerjik kalmanızı sağlar . Enerji seviyelerini korumak için gerekli proteinler, vitaminler, mineraller, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve diğer enzimleri sağlar. Açlığı gideren çok faydalı bir içecektir, dolayısıyla kilo vermek isteyenler için mükemmel bir içecektir. Doygunluk, insanların aşırı yemek yemesini veya sağlıksız abur cubur yemesini engeller .

Vücudun İskelet Çerçevesini Güçlendirir
Vücudun kemikleri ve iskelet sistemi için önemli bir yapı taşı olan zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Güçlü ve sağlıklı kemikler ve dişler için çocuğunuza ayran verebilirsiniz . Bu içeceğin içindeki kalsiyum kemik dokusu tarafından emilir ve kemik yoğunluğunun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca sinirler ve kaslar da dahil olmak üzere kalp dokularına ve diğer organlara besin sağlar.

Cilt Bakımı ve Kozmetik İçin Kullanılır
Ayran içmenin bir diğer faydası da sindirim sistemini sağlıklı tutmaktır ve bu cilde yansır. Vücutta toksin bulunmadığından, cilt daha pürüzsüz ve sivilce kalmaz. Aynı zamanda cildi nemlendirir, doğal bir ışıltı verir ve elastikiyeti artırır. Laktik asidin büzücü özelliklerinden dolayı düzenli ayran kullanımı ile lekeler ve diğer lekeler kontrol altına alınır ve zamanla azalır. Güneş bronzluğunu gidermeye yardımcı olur ve cilde parlaklık verir. Saçınızı pürüzsüz ve ipeksi hale getirmek için haftada bir kez uygulayın.

Hastalıkları Önleyerek Bağışıklık Düzeylerini Artırır
Ayran, laktik asit bakterileri açısından zengindir. Bu bakteri bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun günlük yiyeceklerde bulunan zararlı patojenlerle savaşmasına yardımcı olur. Ayran içerisindeki özel proteinler kan basıncını düzenler ve kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi yüksek seviyeli elementler kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ancak, bu besleyici içeceğin iyi özelliklerini azaltacağı için fazla tuz eklemeyin.

Ülsere Karşı Doğal Tedavi Edicidir
Ayran içmenin ülsere karşı doğal bir tedavi olduğunu kanıtlamak için birkaç vaka çalışması belgelenmiştir. Ayran, mide zarını kaplayarak midede bulunan asitleri nötralize etmeye yardımcı olduğu için mide ekşimesini önler ve asitlerin yemek borusuna girmesini engeller. Genel olarak, soğutma etkisi nedeniyle ülserlerin de çıkması önlenir.

Güneş Yanıklarına Karşı Faydalıdır
Çok uzun süredir güneşin altındaysanız ve cildiniz kızarır ve yanıyorsa, anında rahatlama için bu tarifi deneyin. Eşit miktarda domates suyu ile yarım bardak ayran karıştırılmalı ve etkilenen bölgelere sürülmelidir. Yaklaşık bir saat kalmasına izin verin. Her zamanki gibi yıkayın. Cildi oldukça serin tutacak ve aynı zamanda gergin güneş yanığı cildindeki ağrıyı giderecek ve kızarıklığı azaltacaktır.

Soğuk Algınlığına Karşı Ayran ile Savaşın
Ayran, soğuk algınlığı ve burun akıntısı ile savaşmak için iyi bir panzehir olarak bilinir . Biraz ezilmiş sarımsak ve zencefili ayranla karıştırın ve günde birkaç kez tüketebilirsiniz.

Yorumlar
  1. Ayran gönüllü Ayhan dedi ki:

    Ayran kültürümün bir yansımasıdır,
    yerli ve milli içeceğimizdir severiz ayranı afiyet olsun dostlar