Şifa Bitkileri

Badem Sütünün Faydaları Neler?

Badem Sütünün Faydaları Neler?

Badem sütünün kalorisi düşüktür. Bir fincan yaklaşık 30 ila 60 kalori içerirken, aynı miktarda inek sütü yaklaşık 150 kalori içerir. Bir fincan badem sütü sadece 1 gram karbonhidrat ve 3 gram yağ içerirken, inek sütünde yaklaşık 12 gram karbonhidrat (çoğu şekerden gelir) ve 8 gram yağ bulunur.

Badem sütü, bademlerin suyla karıştırılmasıyla elde edilir. Daha sonra katıları çıkarmak için sıvılar süzülür. Hoş bir tada sahiptir ve doğal olarak laktoz içermez. Süt ürünlerine tahammülü olmayan veganlar ve bireyler için mükemmel bir seçimdir. Bademlerin kalorileri nispeten yüksek olmasına rağmen, badem sütü beyazlatılmış ve daha sonra süzülmüş derisiz bademlerden yapılır, bu yüzden kalorisi düşüktür.

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

Kan Şekerini Düşürmeye Yardımcı Olur

Piyasada bulunan badem sütünün çoğu şekerle doludur. Bu nedenle, satın almadan önce içerik listesini kontrol edin ve şekersiz badem sütü tercih ettiğinizden emin olun.

Şekersiz badem sütü, fincan başına sadece 1,5 gram şeker içerir. Aynı zamanda karbonhidratlara göre yüksek yağ ve protein içeriğine sahiptir, bu yüzden kan şekeri seviyenizi yükseltmez. Badem sütünün şeker hastalığı olan insanlar için mükemmel olmasının bir nedeni budur.

Kemikleri Korur

Bu, özellikle iyi miktarda kalsiyum içeren zenginleştirilmiş badem sütü için geçerlidir. Bir fincan ticari badem sütü, RDA’nın% 50’sine yakın kalsiyum içerir. Bu, süt ürünleri tüketmeyen ve kalsiyum eksikliği riski daha yüksek olan veganlar için bir nimet olabilir.

Yeterli kalsiyum alımı, kırık riskini ve osteoporoz gibi diğer kemik hastalıklarını azaltır.

Kalsiyumun yanı sıra badem sütü, artrit ve diğer kemik hastalıkları riskini azaltan bir başka önemli besin olan iyi miktarda D vitamini de sunar. Kalsiyum ve D vitamini de diş sağlığını korumak için birlikte çalışır.

Kalp Sağlığını Korur

Badem sütü kolesterol veya doymuş yağ içermez. Süt aynı zamanda kötü kolesterolü düşürebilen ve iltihabı azaltabilen iyi bir çoklu doymamış yağ asitleri kaynağıdır. Sadece sütün şekersiz versiyonuna sahip olduğunuzdan emin olun.

Sütteki E vitamini de kalp sağlığında rol oynar. Ve sütteki sağlıklı yağlar yüksek tansiyonu önler, kalp hastalığına neden olan diğer bir ana faktör.

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Bu konuda çalışmalar yapılmaktadır. Ancak ön araştırma, inek sütünün badem sütü ile değiştirilmesinin prostat kanserini baskılayabileceğini ve diğer birkaç kanser türünü önleyebileceğini gösteriyor.

Bağışıklığı Artırır

A, D ve E vitaminleri ile güçlendirilmiş badem sütü bağışıklığınızı artırabilir. Bazı badem sütü türleri, bağışıklık sağlığını daha da geliştiren ilave demir ve B vitaminleri açısından da zengindir.

Sindirim Sağlığınızı Geliştirir

Badem sütünün alkali bileşimi sayesinde artık asit reflü ve mide ekşimesine veda edebilirsiniz. Süt, midenizi nötralize eder ve asit reflü veya mide ekşimesi semptomlarını hafifletir. Süt, laktoz içermediğinden, laktoz intoleransı olmayan kişilerin genellikle karşılaştığı sindirim sorunlarına neden olmaz.

Göz Sağlığına Faydalıdır

Badem sütündeki E vitamini göz sağlığınızı da artırabilir. Araştırmalar, bu antioksidanın oksidatif stresle nasıl savaştığını ve katarakt ve maküler dejenerasyon dahil olmak üzere ciddi göz rahatsızlıklarını nasıl önlediğini gösteriyor.

Dinlendirici Uykuya Yardımcı Olur

Badem sütündeki kalsiyum, beynin uyku hormonu olan melatonin üretmesine yardımcı olur. Ilık badem sütü daha da iyi sonuç verir, rahatlamanıza ve yavaşça huzurlu bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Badem Sütü Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Badem sütü hayvansal bir ürün olmadığı için kolesterol içermez ve daha az kalori içerir. Bu nedenle ideal bir zayıflama yemeği olarak kabul edilebilir. Kilo kaybına doğrudan katkıda bulunmasa da, kilo alma konusunda endişelenmenize gerek kalmadan yiyebileceğiniz bir besindir.

Akne Tedavisine Yardımcı Olur

Badem sütündeki tekli doymamış yağ asitleri, akneye yatkın kişilerdeki sivilceleri azaltabilir. Süt, kateşin, epikateşin ve kaempferol gibi flavonoidler içerir, bunların tümü cilt hücrelerinin oksitlenmesini önler.

Sütteki E vitamini cilt sağlığında önemli bir rol oynar. Cildinizin parlak kalmasını sağlar ve hatta onu zararlı UV radyasyonundan korur. Her gün badem sütü tüketmek bu konuda yardımcı olabilir. Yüzünüzü sütle de yıkayabilirsiniz.

Saç Sağlığını Korur

Badem sütündeki yağ asitleri saçınızı yumuşatır ve bir antioksidan olan sütteki E vitamini, serbest radikal hasarıyla savaşabilir ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Her gün badem sütü içmenin yanı sıra saçınızı haftada iki ila üç kez yıkayabilirsiniz.

Evde Badem Sütü Nasıl Yapılır

Bir blender, su ve bir bardak badem gerekir.

Bademlerin kabuklarını soyun. Bunu gece boyunca suya batırarak yapabilirsiniz. Islatmak cildi yumuşatır ve bademleri duruladığınızda soyabilirsiniz.
Bademleri dört bardak su ile birlikte blendere ekleyin. Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırın.
Karışımı tülbentten geçirerek katıları çıkarın.
Sütü buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.