Şifa Bitkileri

Dopamin Seviyesini Artıran 6 Güçlü Yiyecek

20.11.2020
265
Dopamin Seviyesini Artıran 6 Güçlü Yiyecek

Dopamin, diğer sinir hücrelerine sinyal göndermek için nöronlar tarafından salınan bir kimyasal olan bir nörotransmiterdir. Onu benzersiz kılan, size kendinizi coşkulu ve mutlu hissettirmesidir. Metabolizmanızı izler, doğal bir amfetamin gibi çalışır ve enerjinizi, yeni fikirler hakkındaki heyecanınızı ve hatta motivasyonunuzu kontrol eder.

Dopamin, orta beyinde bulunan dopaminerjik nöronlar tarafından salınır. Bu nöronlar, sayıları az da olsa, ruh hali, bağımlılık ve streste önemli bir rol oynar.

Dopamin ayrıca öğrenme, çalışan hafıza, motivasyon ve karar vermede rol oynar. Hareketi de kontrol eder ve eksikliği Parkinson hastalığı, şizofreni ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun nedenlerinden biri olabilir.

Bu nedenle dopamin, beyin sağlığında kritik bir rol oynar. Fakat dopamin seviyelerini doğal olarak nasıl artırabilirsiniz? En iyi yol, dopamin seviyelerini artıran yiyecekler yemektir.

Hangi Gıdalar Dopamin Seviyesini Artırır?

1. Süt Ürünleri

Bunlar peynir, süt ve yoğurt gibi günlük yiyecekleri içerir. Peynir, insan vücudunda dopamine dönüştürülen tiramin içerir. Yoğurt gibi probiyotik içeren yiyecekler de dopamin seviyelerini artırır.

2. Fındık

Bu vitamin beyninizin dopamin üretmesine yardımcı olduğu için B6 vitamini açısından zengin fındıklar yardımcı olur. Ceviz ve fındık iyi B6 vitamini kaynaklarıdır. Ceviz ayrıca dopamin konsantrasyonlarının modülasyonundan sorumlu olan bir omega-3 yağ asidi olan DHA içerir. Ceviz ve badem, dopamin üretimine de yardımcı olan iyi folat kaynaklarıdır.

3. Omega-3 Yağ Asitleri

Yapılan bilimsel çalışmalarda, omega-3 yağ asitlerinin dopamin seviyelerini normalleştirdiği ve anksiyete benzeri davranışların gelişimini azalttığı bulunmuştur.

Başka bir çalışmada, oral balık yağı tedavisinin travmatik beyin hasarından sonra dopamin salınımını geri kazandırdığı bulundu.

Omega-3 açısından zengin yiyecekler arasında somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar ve ceviz ve chia tohumları gibi diğer yiyecekler bulunur.

4. Bitter Çikolata

Araştırmalar, çikolatanın dopamin de dahil olmak üzere bir dizi nörotransmiter ile etkileşime girebileceğini gösteriyor. Dopamin bitter çikolata yedikten sonra salınır ve zevkli bir duyusal deneyim sağlar.

5. Meyveler ve Sebzeler

Bir çalışmada, çilek ve ıspanakla desteklenen fareler, dopamin salınımında önemli bir artış gösterdi. Çalışma, antioksidanlara ek olarak, meyve ve sebzelerdeki diğer besin maddelerinin de dopamin salınımına katkıda bulunabileceğini öne sürüyor.

Muzların bile yüksek dopamin seviyelerine sahip olduğu bulundu, daha çok kabuğu ve posası. Avokado ve fasulye de dopamin içerir. Dopamin içeren diğer meyveler ve sebzeler arasında portakal, elma, bezelye, domates ve patlıcan bulunur.

6. Kahve

Kahvede bulunan kafein beyindeki dopamin sinyalini artırır. Kafeinin beyindeki ana hedefleri, adenozin (beyin aktivitesini azaltan bir beyin kimyasalı) reseptörleridir. Bu reseptörler üzerinde çalışır ve sonunda dopamin seviyelerini etkileyen ve beynin zevk ve düşünmeyle ilişkili alanlarını aydınlatan bir olaylar zinciri başlatır.

Aşırı Dopaminin Etkileri Nelerdir?

Sistemdeki aşırı dopamin seviyeleri paranoyaya ve sosyal durumlardan uzaklaşmaya neden olabilir. Aşırı yoğun ve dürtüsel davranışlara bile yol açabilirler. Buda kötü alışkanlıklar edinmenize sebep olabilir. Sigara alışkanlığı, kumar alışkanlığı, uyuşturucu alışkaklığı gibi..

Dopamin ayrıca hipofiz bezi tarafından prolaktin (bir hormon) salgılanmasını inhibe etmede rol oynar, aksi takdirde adet bozukluklarına ve kısırlığa neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.