Şifa Bitkileri

Hindistan Cevizi Suyu-Denenmeye Değer Lezzet İçeceği

Hindistan Cevizi Suyu-Denenmeye Değer Lezzet İçeceği

Hindistan Cevizi Suyu Faydaları Nelerdir?

Gözler için gerekli olan A vitaminini içerir. Hindistan cevizi suyu içerek gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bakır, çinko, demir, folik asit, fosfor ve potasyum gibi bir çok mineral içerir.

Sitokin içerdiği için büyük bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca yaşlanmayı geciktirici özelliğinin yanı sıra, trombositleri ve oksidatif dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur.

Lif açısından oldukça zengindir ve sağlık sorunlarına neden olabilecek tıkanıklıkları veya bağırsaklardaki fazla atığı çıkarmaya yardımcı olarak bağırsak işlevini harekete geçirir.

Kemik, tırnak ve dişlerdeki minerallerin artmasına yardımcı olur. Bu nedenle Hindistan cevizi suyu, özellikle büyüme çağındaki çocuklara, emziren annelere ve hamilelere şiddetle tavsiye edilir.

Kolit, mide ülseri ve kabızlıktan muzdarip insanlara yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Suyunun Zararları Nelerdir?

Sporcular İçin İdeal İçecek Değildir
Egzersiz yaptıktan hemen sonra rehidrasyon için hindistan cevizi suyunu tercih ederseniz, sade su içmeyi tercih edin. Çünkü sade suyun içerdiği sodyum miktarı tartışmasız hindistancevizi suyunda bulunandan daha fazladır.

Ayrıca, belirli spor enerji içecekleriyle karşılaştırıldığında, hindistan cevizi suyunun karbonhidrat içeriği çok düşük, ancak potasyum içeriği on kat daha yüksek. Hindistan cevizi suyu, diğer spor içeceklerine kıyasla sodyumun sadece onda birini içerir.

Kalorilerinizi Arttırır
Hindistan cevizi suyu, pek çok sporcu içeceği ve meyve suyu kadar şeker içermese de, biraz fazla kalori içerir. 1 bardak hindistan cevizi suyu 60 kaloriye kadar içerebilir.

Alerjiye Karşı Savunmasız Kişiler Zararlıdır
Bazı gıda maddelerine ve içerik maddelerine alerjimiz olabilir ve bu nedenle onları tüketmekten kaçınırız. Benzer şekilde, hindistan cevizi suyu alerjisi olan bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Hindistan cevizi temelde bir ağaç cevizidir. Bu nedenle, hindistancevizi suyu tüketen bazı kişiler, ağaç kabuklu yemiş alerjilerine ve diğer alerji türlerine yatkın olabilir. Yetersiz olan, hindistan cevizi suyunun alerjiye yatkın kişilerden uzak tutulması gerektiğidir.

Diüretik Özelliklere Sahiptir
Bu, çok fazla hindistan cevizi suyu tükettiğinizde başka bir dezavantajdır. Hindistan cevizi suyunun idrar söktürücü özelliği vardır. Bu, tüketiminin çok fazla olması, mola vermenizi ve tuvaleti birkaç kez ziyaret etmenizi gerektirebileceği anlamına gelir. Hafif miktarda hindistancevizi suyu nemlendirme özelliklerine sahip olsa da tüketiminin çok fazlası sağlıksız olabilir.

Elektrolit Dengesizliğine Neden Olabilir
Hindistan cevizi suyunun yüksek potasyum içeriği, harika bir içecek olmasının bir nedenidir. Ancak aynı sebep, fazla tüketilirse hindistan cevizi suyunu ölümcül hale getirebilir.

ishal Yapabilir
Çok fazla hindistan cevizi suyu tüketimi tehlikeli olabilir. Çok fazla içmek sindirim sisteminiz üzerinde müshil etkilerine neden olabilir. Hindistan cevizi suyu doğal bir müshil olduğu için bağırsak hareketlerinde sorun yaşayan bazı insanlar için uygun olmayabilir. Bu nedenle çok miktarda hindistan cevizi suyu tüketmeden önce dikkatli olunmalıdır.

Kan Şekerini Artırır
Hindistan cevizi suyu şekerli içeceklerin altına düşmeyebilir, ancak yine de karbonhidrat ve kalori içerir. Kan şekeri olan kişiler arada bir özlemeli ve her gün içmemelidir. Günlük içecek olarak tercihen en iyi seçenek değildir.

Tansiyonu Düşürebilir
Hindistan cevizi suyu kan basıncınızı düşürebilir ve halihazırda yüksek tansiyon için ilaç kullanıyorsanız, kan basıncınızın çok fazla düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, böyle bir durumda sağlık uzmanınıza danışmayı unutmayın.

Kesilip Açıldıktan Hemen Sonra Tüketilmelidir
Hindistan cevizi suyu taze tüketilmelidir. İdeal olarak kestikten hemen sonra tüketilmelidir. Bir süre açık bırakılırsa tüm yararlı besinlerini kaybeder. Besinlerini kaybederse, artık sağlıklı bir içecek olarak kabul edilmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.