Şifa Bitkileri

Kekik Faydaları ve Besin Değerleri

30.11.2020
291
Kekik Faydaları ve Besin Değerleri

Bilimsel olarak Thymus vulgaris olarak bilinen kekik, nane ailesine aittir ve kekik cinsi Origanum’un bir akrabasıdır. Yaprak dökmeyen bir bitkidir ve tıbbi, mutfak ve süs amaçlı kullanılır. Antik çağlardan beri kekik, cesaretle ilişkilendirilmiştir ve hatta doğal bir anti-depresan olarak kullanılmıştır.

Kekiğin Besin Değerleri Nedir?

Bir kaşık kekik yaklaşık 28 kalori, 0.5 gram yağ, 3.9 gram lif ve 1.6 gram protein içerir. Ayrıca 6.8 gram karbonhidrat içerir.

Kekikteki diğer önemli besinler şunlardır ;

45 miligram C vitamini (yeterli alımın% 75’i)
1330 IU A vitamini (günlük değerin% 27’si)
5 miligram manganez (günlük değerin% 24’ü)
113 miligram kalsiyum (günlük değerin% 11’i)
45 miligram magnezyum (günlük değerin% 11’i)
171 miligram potasyum (günlük değerin% 5’i)

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Bunu desteklemek için pek çok çalışma var. Kekik özünün, yüksek tansiyonu olan farelerde kalp atış hızını önemli ölçüde düşürdüğü bulundu. Yapmanız gereken, yemeklerinizde tuzu kekikle değiştirmektir. Bu sizi yüksek tansiyonun kötü etkilerinden koruyabilir.

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Portekiz yapılan bilimsel araştırma, kekiğin, özellikle kolon kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı. Bu özellikler, bazılarının oleanolik asit, ursolik asit, lutein ve beta-sitosterol içeren bileşenlerine atfedilebilir.

Kekik ayrıca meme kanseri üzerinde de olumlu bir etkiye sahipti. Bitki, potansiyel olarak kanser hücresi ölümünü artırarak meme kanserinin tedavisi üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu göstermiştir.

İltihabı Tedavi Eder

Çalışmalar, kekik yağının çeşitli iltihaplı rahatsızlığa yol açan iltihaplı bir enzim olan COX-2’yi baskılayabildiğini göstermiştir. Yağdaki ana kimyasal olan carvacrol’ün bunda rol oynadığı bulunmuştur. Carvacrol’ün, kırmızı şarapta çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olan bir başka güçlü bileşik olan resveratrol’e benzer iltihabı bastırdığı bulundu.

Bağışıklığı Artırır

Kekik C vitamini ile doludur ve bu her şeyi açıklar. Aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağıdır, her iki besin de bağışıklığı artırmaya yardımcı olur ve yaklaşan soğuğu kendi yolunda durdurur.

Kekik ayrıca beyaz kan hücrelerinin oluşumunu destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Antiinflamatuar etkileri de bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Hafif kokusu ve tadı nedeniyle, soğuk ve tıkanıklığa yardımcı olmak için bir buhar çadırında kullanılabilir.

Kekik ayrıca yara iyileşmesini hızlandırabilir. Yerel uygulaması bunu başarmaya yardımcı olabilir.

Dispraksi Tedavisine Yardımcı Olur

Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu (DCD) olarak da adlandırılan dispraksi, hareketi etkileyen nörolojik bir bozukluktur. Kekiğin özellikle çocuklarda bu hastalığın semptomlarını iyileştirdiği bulunmuştur.

Kekik yağı, uçucu yağların dispraksi gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkilerini bulmak için yapılan bir çalışmada kullanılan yağlardan biriydi. Ve çalışmanın sonuçları umut vadediyordu.

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Kekiğin midede zararlı gazların artmasını önlediği ve böylelikle sindirim sağlığını artırdığı bilinmektedir. Bu etki, kekikteki gaz giderici (azaltıcı gaz) özellikler sunan uçucu yağlara bağlanabilir. Kekik ayrıca antispazmodik olarak çalışır ve bağırsak kramplarını hafifletmeye yardımcı olur.

Solunum Sorunlarını Tedavi Eder

Kekik bağışıklığı artırır ve bu, solunum sorunlarının çoğunun tedavisine yardımcı olur. Ve aksi halde, kekik geleneksel olarak bronşit ve öksürük gibi solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Aslında kekik, solunum rahatsızlığının tedavisinde kullanımı için Alman Komisyonu E (bir hükümet düzenleme kurumu) tarafından onaylanmıştır.

Bir çalışma, öksürük ve akut bronşitin diğer semptomlarını hafifletmek için kekik ve sarmaşık yapraklarının kullanımını önermektedir. Bir dahaki sefere öksürüğünüz veya boğaz ağrınız olduğunda kekik çayı içmek rahatlama sağlayabilir.

Görme Sağlığını İyileştirir

Kekik, özellikle görme sağlığı için faydalı bir besin olan A vitamini bakımından zengindir. A vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olabilir. Kekik ayrıca, maküler dejenerasyon dahil görme ile ilgili diğer sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar, kekiğin görüşünüzü iyileştirecek özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

Ağız Sağlığını Geliştirir

Araştırmalar, kekik yağının ağız boşluğundaki enfeksiyonları gidermeye nasıl yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yağ, antibiyotiklere dirençli olarak büyüyen bakterilere karşı büyük etkinlik gösterdi.

Kekiği ağız sağlığınızı korumak için gargara olarak da kullanabilirsiniz. Bir bardak ılık suya bir damla yağ ekleyin. Ağzını çalkalabilirsiniz.

Baş Ağrısının Giderilmesine Yardımcı Olabilir

Kekikteki carvacrol bir anti-enflamatuar ilaç gibi COX2’yi (gördüğümüz gibi) inhibe eder. Şakaklarınıza ve alnınıza birkaç damla kekik yağı sürmeniz yeterlidir. Cildinize nazikçe sürün ve rahatlayana kadar bir süre orada kalın.

Kekik yağı stresi azaltabilir, içindeki antioksidanlar, hücrelerinizi stres ve toksinlerden korur.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Kekik yağı, antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle cildinizi ilgili enfeksiyonlardan koruyabilir. Hatta yanıkları giderir ve deri döküntüleri için doğal bir çare görevi görür.

Kekik yağı egzama semptomlarını da azaltmaya yardımcı olabilir. Egzama genellikle zayıf sindirim ve stresten kaynaklanır ve egzamanın iyileşmesine de yardımcı olabilir. Ve kekik antioksidan bakımından zengin olduğu için yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve size sağlıklı ve ışıltılı bir cilt verebilir.

Saç Büyümesini Destekler

Kekik, diğer bitkilerle birleştirildiğinde saç büyümesini destekleyebilir. Kekikle karıştırılmış lavanta yağını saçınıza uygulayabilirsiniz, bazı çalışmalar bu yöntemin 7 ayda saç uzamasını iyileştirebileceğini göstermektedir. Kekik çayı ayrıca kepek tedavisi için saç durulaması olarak da kullanılabilir.

Kekiğin Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

Çocuklarda Kekik Yağı Kullanımı
Yeterli miktarlarda kekik çocuklarda iyidir. Ancak çocuklarda kekik yağının ne kadar güvenli olduğunu bilinmemektedir, Bu yüzden kullanımından kaçının.

Kanama bozuklukları
Çoğu koyu yeşil bitki gibi, kekik de kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilen K vitamini içerir. Bu, büyük miktarlarda alındığında kanama riskinizi artırabilir. Bu nedenle planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce kekikten uzak durmanız gerekir.

Östrojene Maruz Kalma Sorunları
Kekik vücudunuzda östrojen gibi davranabilir. Östrojene maruz kalma ile kötüleşen herhangi bir rahatsızlığınız varsa (meme kanseri, rahim ve yumurtalık kanseri ve endometriozis dahil), kekik kullanmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.