Şifa Bitkileri

Kemik Suyunun Mucizevi Faydaları

30.11.2020
158
Kemik Suyunun Mucizevi Faydaları

Kemik suyu, hayvan kemiklerinden ve bağ dokusundan yapılır ve her geçen gün popüler hale gelmektedir. Kemik suyunun en önemli yönü, vücudunuzun eklemlerini korumaya yardımcı olan doğal kollajenidir.

Evde Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

3 kilo tavuk veya dana kemiği
2 doğranmış orta boy havuç
1 doğranmış orta boy soğan
2 diş sarımsak
2 yemek kaşığı elma sirkesi
Tuz
Su

Kemik Suyunun Hazırlanışı ;
Kemikleri büyük bir tencereye koyun. Suyu kemiklerin üzerine dökün ve ardından sirke ekleyin. Karışımı soğuk suda yaklaşık 20 dakika bekletin. Sirke, kemiklerdeki besin maddelerinin daha erişilebilir olmasını sağlar. Tencereye sebzeleri ekleyin. İsterseniz tuzu ve diğer baharatları veya bitkileri de ekleyebilirsiniz. Et suyunu kaynatın. Kuvvetli bir kaynamaya ulaştığında, kaynamaya bırakın. En az 24 saat kaynatın. İlk birkaç saat içinde, yüzeye çıkan kirleri temizlediğinizden emin olun. Üstte oluşan köpüklü tabaka bir kepçe ile atılabilir. 24 saat oturmasına izin verin. Suyun bir kısmı buharlaşacaktır, bu nedenle fazladan su eklemelisiniz. Sarımsakları son 30 dakikada ekleyebilirsiniz. Tencereyi ocaktan alın ve biraz soğumaya bırakın. Kemik ve sebze parçalarını sıvıdan süzün. Tamamen soğuduktan sonra cam kavanozda buzdolabında 5 gün saklayın. Kemik suyu oldukça iyi donar, böylece parçalar halinde hazırlayabilir ve daha sonra kullanmak üzere dondurabilirsiniz.

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kemik Suyu Eklem Sağlığınızı İyileştirir

Kemik suyu, en iyi doğal kolajen kaynaklarından biridir. Kolajen, omurgalı hayvanların derisinde, kıkırdağında, kemiklerinde, tendonlarında, bağlarında ve kemik iliğinde bulunan proteindir. Yaşlandıkça kıkırdağınızın azaldığı ve eklem ağrılarına ve benzerlerine yol açtığı yaygın bir bilgidir.

Kemik suyunda, kemiklerdeki kolajen et suyuna sızar, size kıkırdağı onaran, kolayca emilebilen bir kolajen formu sunar. Çalışmalar, kolajenin osteoporoz ve osteoartrit gibi kemik rahatsızlıklarının tedavisinde nasıl terapötik bir ajan olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Jelatin, kemikleriniz arasında bir yastık görevi gören ve sürtünmeden birbirlerinin üzerinde kaymalarına izin veren başka bir kemik suyu bileşenidir. Jelatin ayrıca güçlü kemikler için bir kaynak görevi görür.

Kemik suyu, eklem sağlığı için önemli bir başka besin olan glukozamin de içerir. Kıkırdak sağlığını destekler ve eklemleri yumuşatır.

Bağırsak Astarını İyileştirir

Yiyeceklerimizdeki besinleri doğru şekilde sindirmek ve emmek, toksinleri dışarıda tutmak ve iltihabı kontrol etmek için sağlıklı, sağlam bir bağırsak astarına ihtiyacımız var. Artan bağırsak geçirgenliği (sızdıran bağırsak olarak da adlandırılır), gıda duyarlılıkları, otoimmün bozukluklar, detoksifikasyon sorunları ve kalıcı bağırsak semptomları dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olur.

Sızdıran bir bağırsak sorunlu olabilir. Bu durum, bağırsak astarından geçenleri kontrol eden bağırsaktaki bağlantılar düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Bu, maddelerin kan dolaşımına sızmasına neden olur.

Kemik suyundaki kollajen ve diğer proteinler ve amino asitler, bağırsak astarınızı yatıştırıp iyileştirebilir, böylece sızdıran bağırsakları tedavi edebilir.

Bağışıklığınızı Artırır

Arginin, kemik suyunda bulunan ve bağışıklığa ve yara iyileşmesine katkıda bulunan bir amino asittir. Ve et suyu bağırsak sağlığını artırdığı için güçlü bir bağışıklık sistemiyle de doğrudan bir ilişkisi vardır. Geleneksel olarak hazırlanan kemik sularının bağışıklık sağlığını artırdığı bulunmuştur.

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Kemik suyu besleyici ve doyurucudur. Karbonhidrat içermez ve çok az kalori içerir. Alabilirsin ve kilo alamazsın.

Ayrıca, kilo alımı ile bağırsak sorunları arasında bir bağlantı olduğunu biliyor muydunuz? Bu iki sorun genellikle aynı durumdan kaynaklanır, sağlıksız bir bağırsak. Kemik suyunun bağırsakları tedavi etmeye nasıl yardımcı olabileceğini gördük. Bu şekilde kilo vermeyi bile kolaylaştırabilir.

Kemik suyu aynı zamanda eklemlerinizi de iyileştirir. bu, tekrar hareket etmeye başlayabileceğiniz anlamına gelir. Hareket etmek, kalori yakacağınız ve kilo almayacağınız anlamına gelir.

Detoksifikasyona Yardımcı Olur

Kemik suyu sindirim sağlığınızı ve atıkları dışarı atma kabiliyetinizi iyileştirdiğinden, harika bir detoksifiye edici ajan görevi görebilir. Et suyu, her ikisi de karaciğeri ve hücresel detoksifikasyonu destekleyen potasyum ve amino asit glisin ile doludur. Ek olarak, oksidatif stresi azaltarak vücudunuzu daha da toksinlerden arındıran kükürt ve glutatyon sağlar.

Daha İyi Uyku İçin Yardımcı Olur

Bu, kemik suyundaki amino asitlere bağlanabilir. Uyumamıza yardımcı olan hormonların ve kimyasalların üretimine yardımcı olurlar. Örneğin, et suyunda bulunan glisin alımının uyku sorunları olan insanlara yardımcı olduğu bulundu.

Cilt ve Saç Sağlığını İyileştirir

Yapısal bir protein olan kolajen, güçlü bir cilt oluşturur ve cilt elastikiyetini geliştirerek ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü geciktirir. Ve et suyundaki jelatin, aksi takdirde yaşlanmaya katkıda bulunabilecek iltihapla savaşır.

Kemik suyundaki glisin, karaciğerinizin toksinleri vücudunuzdan atmasına yardımcı olur. Bu, hücrelerinize yeniden enerji verir ve yaşını azaltır.

Kemik Suyunda Bulunan Temel Besinler Nelerdir?

Kolajen
Bu, vücudunuzda bulunan ana yapısal proteindir. Bağ dokusunu oluşturur ve gastrointestinal sistemin koruyucu kaplamasını kapatır.

Glukozamin ve Kondroitin Sülfat
Glukozamin kıkırdağınızı korur ve sağlığınızı iyileştirirken, kondroitin eklem sağlığını ve rahatlığını destekler.

Mineraller ve Elektrolitler
Bunlar arasında potasyum, magnezyum ve kalsiyum bulunur – bunlar sağlıklı kemik yoğunluğunu ve sindirim sağlığını destekler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.