Şifa Bitkileri

Kinoa Süper Besin

28.11.2020
252
Kinoa Süper Besin

Genellikle “süper gıda” veya “süper besin” olarak adlandırılan kinoa, dünyanın en popüler sağlıklı gıdalardan biridir. Yenilebilir tohumları için yetiştirilen tek yıllık bir bitkidir. Yani, kinoanın faydalarından bahsederken, tohumlarının faydalarını kastediyoruz.

Tohumlar glütensizdir. Kinoanın bileşimi pişirildiğinde buğday veya pirince benzer. Mükemmel bir protein kaynağıdır (dokuz temel amino asidin tamamını içerdiğinden tam bir kaynaktır). Aynı zamanda iyi miktarda lif ve mineral içerir.

Kinoanın Besin Değeri Nedir?

Bir fincan kinoa 222 kalori içerir. Sadece 4 gram yağ, 5 gram lif ve 8 gram protein içerir. Ek olarak, ayrıca ;

 • 2 miligram manganez
 • 118 miligram magnezyum
 • 281 miligram fosfor
 • 78 mikrogram folat
 • 4 miligram bakır
 • 8 miligram demir
 • 2 miligram tiamin
 • 2 miligram çinko
 • 2 miligram riboflavin
 • 318 miligram potasyum
 • 2 miligram selenyum
 • 2 miligram E vitamini3

Kinoanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kilo Vermeyi Teşvik Eder

Kinoa lif bakımından yüksektir . Aslında, çoğu tahıl ve tohumdan çok daha yüksektir. Kinoadaki lifin büyük bir kısmı çözünmez olsa da, yine de yeterli miktarda katıdır. Bir fincan kinoa 2.5 gram çözünür lif içerir ve bu, araştırmalara göre kilo kaybına yardımcı olur.

Kinoada dikkatimizi çeken başka bir şey var. Kilo kontrolüne yardımcı olduğu bilinen bir bileşik olan hidroksiekdisondur. Araştırmalar, bu bileşiğin daha fazla kalori yakmaya yardımcı olduğunu ve sonuç olarak kilo kontrolüne yardımcı olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda bireylerin diyetlerinden daha az yağ almalarını sağlar.

Osteoporozun Önlenmesine Yardımcı Olur

Kinoanın magnezyum açısından zengin olduğu göz önüne alındığında, kemik sağlığı için önemlidir. Mineral, kemik oluşumunda rol oynar. Kinoa ayrıca kemikler için yapı taşı görevi gören bir besin olan protein açısından da zengindir (1 fincan 9 gram içerir). Daha da önemlisi, vücudun kendi başına üretemeyeceği ve bu açıdan oynayacak bir rolü olan dokuz temel amino asidi içerir. Kinoadaki magnezyum ve manganez de osteoporozu önlemeye yardımcı olur.

Kinoa Kalbi Korur

Çözünür lif, kinoayı kalbiniz için harika bir besin haline getiren besindir. Çözünür lif, karaciğerinizdeki safra asitleri ile birleşir ve bağırsaklarınızda atılan jöle benzeri bir madde üretir. Karaciğeriniz, bu safra asitlerini üretmek için vücudunuzdaki kolesterolün bir kısmını kullanır. Depolar tükendiğinde, karaciğeriniz bu asitleri üretmek için kanınızdan kolesterolü çeker. Basitçe söylemek gerekirse, kinoa bir şekilde karaciğerinizi kandaki kolesterolü almaya teşvik eder.

Kinoa yemek, daha düşük seviyelerde kötü kolesterol anlamına gelir ve bu, ateroskleroz ve koroner kalp hastalığı riskinin azalması anlamına gelir. Ve bu, daha uzun yaşayacağınız anlamına gelir.

Kinoa, yüzde 25’i oleik asit formunda gelen yağ asitleri içerir. Şimdi, oleik asit sizin dostunuzdur. Kalp sağlığına uygun tekli doymamış bir yağ asididir ve yüzde 8’i bitkilerde ağırlıklı olarak bulunan omega-3 yağ asidi olan ALA’dır (alfa-linolenik asit).

Cilt Sağlığını İyileştirir

Kinoanın, ciltteki koyu melanin birikimini azaltarak cilt pigmentasyonu ile ilgili diğer durumların ve yaşlılık lekelerinin tedavisine yardımcı olan besinler açısından zengindir. Ve kinoadaki B12 vitamini , sağlıklı bir cilt rengini korumak için diğer B vitaminleriyle etkileşime girer.

Kinoa ayrıca tirozinaz inhibitörleri, pigmentasyonu azaltan enzimler ve bunlarla ilişkili problemleri içerir. Niasinamid olarak da adlandırılan kinoadaki B3 vitamini akne tedavisine yardımcı olur. Genellikle akne oluşumuyla ilişkili kırmızı ve iltihaplı bölgeleri rahatlatır.

Kinoa, yaşlanma sürecini geciktirme söz konusu olduğunda tüm vitaminlerin annesi olan A vitamini içerir. Bu ince çizgileri azaltır ve cildin görünümünü genç yapar . Ve kinoadaki (veya B2 vitamini) riboflavin, cildin esnekliğini artırır. Sebum üretimini azaltmaya yardımcı olabileceği için sivilceleri bile tedavi eder.

Enflamasyonla Savaşır

Kinoadaki lif, iltihaplanma ile ilgili genleri kapatan önemli bir yağ asidi olan bütirat üretir. Ve kinoadaki B vitaminleri vücuttaki homosistein seviyelerini (iltihaplı bir hormon) azaltır.

Daha da ilginci, lifin kinoadaki sindirimi (ve genel olarak lif) asetatı serbest bırakır bu daha sonra beyne gider ve bize yemeyi bırakmamız için sinyal verir. Mantık basit daha az yerseniz, iltihap önleyici yiyecekler alma olasılığınız azalır.

Kinoa ayrıca, çalışmaların anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilen saponinler adı verilen bileşikleri içerir.

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Harvard Üniversitesi, günlük bir kase kinoa’nın hayatınızı kurtarabileceğini söylüyor. Kelimenin tam anlamıyla. Bir çalışma, günlük bir kase kinoa yemenin kanserden erken ölüm riskini azaltabileceğini gösteriyor .

Bir Kanser Merkezi tarafından hazırlanan bir başka rapor, kanserle savaşmak için diyetinize kinoa eklemeyi öneriyor. Kinoa, serbest radikallerle ve kansere neden olan diğer zararlı maddelerle savaşabilen bileşikler olan antioksidanlar açısından süper zengindir.

Diyabet ve Hipertansiyonla Mücadeleye Yardımcı Olur

Kinoa bir tam tahıldır ve tam tahıllar diyabet için harikadır. Kinoadaki lif, kan şekeri seviyesini yükseltmez. Ayrıca diyabete bağlı kilo alımını ve diğer kronik durumları da önler.

Diyabetle yaşamanın bir parçası, düşük glisemik indeksi olan yiyecekleri almaktan ibarettir ve neyse ki kinoa, alt uçtadır. Kinoa ayrıca protein yapmak için tüm amino asitlere sahiptir (diğer tahılların çoğunun aksine), bu da kan şekeri seviyelerini kontrol etmede iyi bir iş çıkarır .

Kinoa ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olan iyi miktarda magnezyum ve potasyum içerir . Magnezyum ayrıca kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur ve bu arada, bu migrenlerle de savaşmaya yardımcı olur.

Anemi Tedavisinde Yardımcı Besindir

Kinoa demir açısından zengindir. Bir fincan pişmiş kinoa (185 gram), günlük ihtiyacın% 15’i olan yaklaşık 3 mg demir içerir. Demir açısından yeterli bir diyet, anemiyi önlemeye yardımcı olabilir.

Bu açıdan bakılması gereken bir başka besin maddesi de kinoanın zengin olduğu riboflavindir. Diyette daha az riboflavin olması nedeniyle anemi de oluşabilir. Ayrıca, demirin önemini yinelememize izin verin. Kandaki oksijeni bağlayan ve taşıyan kırmızı kan hücrelerinin bir parçası olan hemoglobini yapmak için mineral gereklidir.

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Kinoa lif bakımından zengindir. Lif, midenizde çalkalanan yiyeceğe hacim katar ve bu, sindirim sisteminizin duvarlarını uyarır. Sisteminiz kasılır ve bu, ince bağırsakta besinlerin daha iyi emilmesini sağlar. Kalın bağırsakta bu lif kabızlığı önler.

Kinoadaki B vitaminleri de sindirimde rol oynar. Bunlardan biri, hidroklorik asit (midenizdeki sindirime yardımcı olan asit) üretimine yardımcı olan tiamindir .

Riboflavin, sindirim sistemi duvarlarında sıralanmış hücrelerin gelişimine yardımcı olur.

Uzun Yaşamanın Sırlarını İçinde Barındıran Bir Besindir

123 yaşından fazla Bolivyalı bir insan uzun ömürlülüğünü kinoa içeren günlük bir diyete borçlu olduğunu söylemiştir.

Çok sayıda çalışma, tam tahıllar açısından zengin bir diyetin (kinoa gibi) sayısız hastalığa son verebileceğini ve bunun da açıkça insanların daha uzun yaşamasını sağladığını göstermiştir.

Doku Onarımına ve Büyümesine Yardımcı Olur

Kinoa, doku onarımı ve büyümesi için önemli olan lizin açısından zengindir. Burada ilginç olan şey, kinoanın bu amino asidi içeren tek tahıl olmasıdır. Yüksek protein içeriği de bu faktöre katkıda bulunur.

Saç Köklerini Güçlendirir

Kinoanın protein içeriği, burada bakmamız gereken şeydir. Kinoadan ekstrakte edilen hidrolize protein, saç köklerini içeriden koruyan ve besleyen doğal ve yumuşak bir kaplama görevi görür. Bu tahıldan elde edilen protein aynı zamanda yüksek kaliteli saç ürünleri üretmek için de kullanılır .

Kinoanın içerdiği dokuz temel amino asit, doğal güçlendirici görevi görür ve saç gövdesini korur. Ayrıca hasarlı saçları onarır ve saç büyümesini destekler .

Kinoadaki nemlendiriciler kafa derisini besler ve nemlendirir ve iyi durumda tutar. Kirlilik ve toz gibi çevresel koşullardan korumak için saç üzerinde görünmez bir film oluştururlar.

E vitamini ise saç derisindeki doğal yağların üretimini dengeleyerek dolaşma nedeniyle oluşan kırılmaları azaltır .

Kepek Önlemede Yardımcı Olur

Kinoa, kepeği uzak tutmak için kafa derisindeki nemi kapatan kalsiyum, demir ve fosfor gibi önemli mineraller içerir . Kinoayı ezmeniz ve macunu saçınıza ve saç derinize uygulamanız yeterlidir. 15 dakika bekletin ve ardından her zamanki gibi durulayın. Kinoadaki protein ayrıca bölünmüş uçları tedavi etmeye yardımcı olur. Ve kinoadaki tirozin saçınızın orijinal renginin korunmasına yardımcı olur.

Kinoanın Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

Artık kinoanın faydalarını biliyoruz ancak kinoanın çok ciddi yan etkileri yok. Bununla birlikte, fazla alırsanız aşağıdaki sorunları yaşayabilirsiniz ;

Kinoa lif bakımından zengin olduğu için, fazla miktarda olması gaza, şişkinliğe ve ishale yol açabilir. Bu, özellikle çok fazla lif yemeye alışkın değilseniz tüketmeniz tavsiye edilmez.

Ayrıca, saponin içeriği için kinoa almadan önce doktorunuzla konuşun. Evet, saponinlerin faydalarından bahsettik ancak bazı kaynaklar bunların bağırsakta hasara neden olabileceğini söylüyor.

Kinoa, değişen miktarlarda oksalik asit içerir. Bu asit idrarla atılırken kalsiyumla da bağlanabilir ve savunmasız kişilerde böbrek taşı oluşturabilir. Önceden böbrek taşı geçmişiniz varsa, kullanmaktan kaçının.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.