Şifa Bitkileri

Lavanta Yağı

10.12.2020
191
Lavanta Yağı

Lavanta, muhtemelen bir insanın yaşayabileceği en rahatlatıcı koku. Ayrıca tat vermek için çeşitli yemeklere eklenebilir ve zihni ve ruhu rahatlatmaya da yardımcı olabilir.

Lavanta Yağının Cilde Faydaları

Akne Tedavisine Yardımcı Olur
Lavanta yağı, sivilce sorunlarından kurtulmak için arayabileceğiniz birkaç doğal maddeden biridir. Yağ, sivilceye ve iltihaplanmaya neden olan bakterilerle savaşabilen antienflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Pamuklu çubuk kullanarak akne lekelerinize biraz lavanta yağı sürün ve istenen sonuçları görün.

Egzama Tedavisine Yardımcı Olur
Egzama çok utanç verici bir cilt rahatsızlığı olabilir, ancak yalnızca el altında lavanta yağı yoksa. Bunun nedeni, yağın kaşıntıyı hafifletme ve egzama semptomlarını azaltma yeteneğine sahip olmasıdır. Ayrıca cildin tahriş olmuş bölgelerine nem katarak, iyileşme sürecini hızlandırır.

Cildi Detoksifiye Edebilir
Lavanta yağı, kirletici maddelerin cilt üzerindeki zararlı etkilerine karşı savaşabilecek güçlü antioksidanlar içeriyor.

Yanıkları İyileştirir
Lavanta yağının antiseptik ve antienflamatuvar özellikleri burada yine rol oynamaktadır. Yağ, yanıkların iyileşmesinde faydalıdır ve ayrıca bunların neden olduğu yara izlerinin tedavisine de yardımcı olur . Ayrıca lavanta yağı ağrı kesici görevi de görür.

Yaklaşık 10 dakika akan suyun altında tuttuktan sonra yanmış bölgeye birkaç damla lavanta yağı ekleyin. Bunu yapmak iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Böcek Isırıklarını İyileştirmeye Yardımcı Olabilir
Ciddi bir sorun olmasa da, böcek ısırıkları günlük aktivitelerinizi gerçekten bozabilir. Böcek ısırığına veya kemirmeye birkaç damla lavanta yağı ekleyin ve kaşıntı ve şişliğin önemli ölçüde azaldığını görün. Lavanta yağı iyi bir böcek kovucu görevi görebilir ve geleneksel olarak böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Yorgun Kasları Tedavi Etmek İçin
İş yerinde geçen uzun bir günün ardından kaslarımızın ne kadar yorulduğunu biliyoruz; İdeal olarak, büyük bir kase banyo tuzuna 4 ila 6 damla yağ ekleyerek bir lavanta banyosu hazırlayabilirsiniz. Sonra bunu suya ekleyin. Ellerinizi veya ayaklarınızı yaklaşık 10 dakika bu banyoda bekletin ve tazelenmiş ve rahatlamış hissedin.

Lavanta yağının, özellikle ayak ve kafa kaslarını tedavi etmek için mükemmel olduğu bulunmuştur. Yatmadan önce ayaklarınıza biraz lavanta yağı da sürebilirsiniz. bu, yorgun ayaklarınızı yatıştırmanın yanı sıra ayaklarınızdaki pürüzlü noktaları veya yamaları da yumuşatabilir ve nemlendirebilir.

Lavanta Yağının Saçlara Faydaları

Saç Dökülmesini Engeller
Lavanta yağı, saç dökülmesinin tedavisinde son derece etkilidir. Bunun nedeni saç dökülmesiyle ilişkili uykusuzluk, stres, kaygı ve depresyonu iyileştirmesidir. Lavanta yağı ile düzenli masaj, kan dolaşımını artırarak saç dökülmesini kontrol etmeye ve saç büyümesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Kepeği Tedavi Eder
Lavanta yağı, kuru kaşıntılı saç derisi ve kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilir. 15 damla lavanta yağını 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağı ile karıştırabilirsiniz. Saç derinize bu ılık yağ karışımıyla masaj yapın ve bir duş bonesi takın. Bir saat sonra hafif bir şampuanla yıkayın.

Saçlardaki Bitleri Kovucudur
Güçlü bir antiseptik olan lavanta yağı saç derinizi bitlerden, bit yumurtalarından kurtarabilir. Saç derinize bu yağla masaj yapmak hem bitleri hem de bit yumurtalarını öldürebilir. Saç bitlerinden kurtulmak için şampuanlamadan 20 dakika önce saç derinize lavanta yağı ile masaj yapın.

İyi Bir Saç Kremidir
Lavanta saç kremi olarak da kullanılabilir. Yarım bardak kurutulmuş lavantayı 2 su bardağı suda kaynatıp birkaç damla lavanta yağı ekleyerek saç durulaması yapabilirsiniz. Saçınızı bununla durulayın ve 15 dakika bekletin. Bu, saçınızı parlak ve güzel kokulu hale getirecek ve kepeği de tedavi edecektir.

Lavanta Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Uykusuzluğun Tedavisine Yardımcı Olur
Lavanta yağı, sağlıklı uykuyu teşvik etmek için geleneksel bir ilaç olarak kabul edilir. Bu bitki, uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu ve yorgunluktan muzdarip olanlar için faydalıdır, çünkü sinir sistemini rahatlatır ve uyku ve rahatlama sağlar. Bunun nedeni, kokusunun, beynin gevşemeden sorumlu olan bölgesinde alfa dalgalarını tetiklemesi ve böylece daha hızlı uykuya dalmanıza neden olmasıdır.

5-6 damla lavanta yağını ½ su bardağı damıtılmış su ve 1 çay kaşığı cadı fındığıyla birleştirerek kendi uyku spreyinizi yapabilirsiniz. Bir sprey şişesine dökün ve yatmadan önce temiz bir cilde veya taze keten üzerine gezdirin. Kurutulmuş lavanta çiçeklerinden hazırlanan lavanta çayı da bu konuda faydalıdır.

Anksiyete ve Depresyon Tedavisine Yardımcı Olur
Lavanta yağı, sakinleştirici, yatıştırıcı ve anti-konvülsif etkileriyle anksiyete ve depresyonun tedavisinde etkilidir. Genellikle bitkisel ilaçlarda rahatlamayı teşvik etmek ve huzursuzluğu tedavi etmek için kullanılır.

Lavanta bitkisini odanızın köşesine yerleştirebilir ya da küçük bir vazoya birkaç lavanta sapı yerleştirebilirsiniz. Yatıştırıcı aroması sadece stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sivrisinekleri de kovar.

Ölümcül kanserden muzdarip hastalar üzerinde yapılan bir Kore çalışmasında, lavanta yağı karışımı ile yapılan el masajlarının hastaların ağrı ve depresyonu üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur.

Baş Ağrısını İyileştirir
Şakaklarınıza, boynunuza ve alnınıza lavanta yağı ile masaj yapmak boyun ve baş gerginliğini giderir ve gevşemeyi destekler. Bu, migren, genel baş ağrıları, mide baş ağrıları, sinir baş ağrıları, sinüs baş ağrıları ve gerilim tipi baş ağrıları gibi çeşitli baş ağrılarını tedavi eder.

Doğru Sindirime Yardımcı Olur
Hazımsızlık günümüzde yaygın bir sorundur ve midenizde karın ağrısı, kusma, geğirme ve yanma hissi ile karakterizedir. Lavanta, sindirim sisteminin iç yüzeyini yatıştırarak ve safra salgılanmasını teşvik ederek vücudun yağları sindirmesini sağlar. Ayrıca gazı ve kabızlığı da giderir.

Lavanta çayı içmek, sinirsel bağırsak rahatsızlıklarını ve hazımsızlığı gidermenin harika bir yoludur. Bunun için bir çorba kaşığı lavanta tomurcuğunu kaynar su ile pişirin ve bu suyu çay yapmak için kullanın.

Yaraları İyileştirir
Lavanta yağı, güçlü antiseptik özelliklere sahiptir. Bu yağın yaralara, kesiklere ve sıyrıklara topikal olarak uygulanması hücre büyümesini arttırır ve böylece yaraların hızlı iyileşmesini kolaylaştırır. Antimikrobiyal özellikleri yaraları enfeksiyondan korur. Lavanta yağını zeytinyağı veya jojoba yağı ile seyreltmek için bir kısmını ikincisinin 10’unu karıştırıp yaraya uygulayabilirsiniz.

Mide Bulantısını Hafifletir
Lavanta yağı, bulantı veya hareket hastalığı semptomlarının hafifletilmesinde etkilidir. Bunun için dilin bir ucuna, kulakların arkasına veya göbeğin altına bir damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.

Şişkinliği Azaltabilir
Vücuttaki kötü bakterilerin aşırı büyümesi şişkinliğe neden olabilir. Lavanta bitkisi, kanınızdaki ‘kötü’ bakterileri azaltmaya yardımcı olan ve böylece şişkinlikten kurtulmanıza yardımcı olan polifenoller içerir . Şişkinlikten muzdaripseniz, yoğurdunuzun üzerine biraz kurutulmuş mutfak sınıfı lavanta serpebilirsiniz. Bu, şişkinliği azaltmanın yanı sıra uygun sindirimi kolaylaştıracaktır.

Doğal Parfümdür
Lavanta yağı, parfüm ve kolonyalara karşı sağlıklı ve kimyasal içermeyen bir alternatiftir. Koklamak ve iyi hissetmek için boynunuzun arkasına veya bileklerinize biraz yağ sürebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.