Şifa Bitkileri

Sedir Ağacı Yağı Kullanmanın Faydaları

Sedir Ağacı Yağı Kullanmanın Faydaları

Sedir ağacı yağı, sedir, ardıç ve selvi ağaçlarının öğütülmesinin bir yan ürünüdür. Değirmende tahta talaşı, talaş ve kısa parçalar toplanır ve yağ üretmek için buharla damıtılır.

Sedir ağacı yağının bileşimi türe göre ve işleme yöntemlerine göre değişir. Genel olarak, sedir ağacı yağının ana bileşenleri seskiterpenler, seden, thujopsene ve sedrol’dür.

Sedir ağacı yağının geniş bir fayda yelpazesiyle bağlantılı olmasının nedeni, bu fenolik bileşiklerdir. Zararlıları öldürmekten uyku döngüsünü ve depresyonu iyileştirmeye kadar, bu uçucu yağın sizin için yapabileceği çok şey var.

Sedir Ağacı Yağı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Uykuyu Uyarır ve Depresyonu Giderir

Sedir ağacı yağının ana etken maddesi olan Cedrol hafif bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Bu tür uçucu yağların zayıf kokusunu içinize çektiğinizde, beyninizin limbik ve hipotalamik bölgelerine burnunuz (koku alma sistemi) yoluyla bir sinyal iletilir. Bu tür sinyaller beyninizi serotonin ve endorfin gibi nörotransmiterleri serbest bırakması için uyarır. Bu kimyasallar sırayla sakinlik ve rahatlama hissi uyandırır.

Saç Dökülmesini ve Kuru Saç Derisi Sorunlarını Azaltabilir

Saç derinize uçucu yağlarla masaj yapmak, saç dökülmesini (saç gerilemesini) azaltma potansiyeline sahiptir. Bu egzersiz saç köklerine giden kan akışını artırır, kafa derisini düzenler ve köklerin gücünü artırır. Kepek ve kuru saç derisi gibi saç uzama sürecini kesintiye uğratabilecek koşulları azaltır.

Antimikrobiyal ve Pestisit Özelliklere Sahiptir

Cedrol, güçlü böcek ve haşere kovucu özelliklere sahiptir. Kırmızı karıncalar, siyah bacaklı keneler, güveler ve halı böcekleri gibi böceklerin hepsi ya öldürüldü ya da sedir ağacı yağına maruz kaldıklarında akut toksisite semptomları gösterdi.

Sedir ağacı yağı buharı, birkaç güve, böcek ve eklembacaklı zararlılarının larvaları için de zehirliydi. Bu nedenle sedir ağacı yağını pestisit olarak kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.