Şifa Bitkileri

Şeker Hastaları Bal Yiyebilirmi

18.11.2020
256
Şeker Hastaları Bal Yiyebilirmi

Diyabet, yüksek kan şekeri seviyeleri ile karakterize edilen metabolik bir hastalıktır. Vücudunuzun ya insülin üretemediği ya da doğru kullanamadığı bir hastalıktır. İnsülin, hücrelerin gıdalardaki glikozu enerji olarak kullanmasını sağlayan, pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Bu glikoz artık hücrelere ulaşamadığında kanınızda kalır ve böylece kan şekeri seviyelerini yükseltir. Yutulan şekerler ve nişastalar enerji olarak kullanılamaz ve dolayısıyla idrarla atılır .

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Sık idrara çıkma
Aşırı susuzluk veya açlık
Kilo kaybı
Yorgunluk
Uyuşma
Enfeksiyon

Diyabet Türleri Nelerdir?

Tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki tip diyabet vardır. Tip 1 diyabette vücut insülin üretmez. Öte yandan, tip 2 diyabet teşhisi konan kişiler ya yeterince insülin üretmezler ya da hücreleri onu düzgün kullanmazlar. Sonuç olarak, tip 2 diyabet hastaları, yüksek insülin seviyeleri nedeniyle aşırı kilolu ve obez olma eğilimindedir. Vücutları glikozu kas hücrelerine yönlendiremez ve bunun yerine glikozu yağa ve kolesterole dönüştürür.

Şeker Hastaları Bal Yiyebilir mi?

İnsanlar şeker alımının şeker hastaları için tehlikeli olduğunun bilincindedir ve tatlılık faktörünü göz önünde bulundurarak, bir şeker hastasının diyetine balın da dahil edilmemesi gerektiğini varsaymaktadırlar.

Doğal bir tatlandırıcı olan bal, metabolik fonksiyonları sürdürmek için birlikte çalışan koruyucu besinler ve amino asitler içerir. Ayrıca rafine şekere kıyasla daha az glisemik indekse (GI) sahiptir. Bu, şekeri vücuda işlenmiş şeker kadar hızlı sokmadığı anlamına gelir. Gerekli insülin miktarının da normal şekerden çok daha az olduğu görülmektedir. Sonuç olarak bal, kan şekerini düşürür.

Öte yandan rafine şeker, temel besin maddelerinden mahrumdur. Bu nedenle, şeker hastalığınız varsa, vücudunuzdaki vitamin ve mineraller tamamen işlenmiş şekerin emilimi için kullanılacaktır. Aşırı şeker karaciğerde şişmeye neden olur. Daha sonra yağ asitleri şeklinde kan dolaşımına girer ve bu da şeker seviyelerini yükseltir.

Diyabet İçin Bal Kullanmanın Etkili Yolları

Diyabet İçin Bal ve Yoğurt

Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için sabahın erken saatlerinde yoğurtlu saf bal tüketebilirsiniz.
1/2 çay kaşığı çiğ bal ve 1 çorba kaşığı sade yoğurt
Her iki malzemeyi de iyice karıştırın. Sabah bu karışımı aç karnına tüketin.
Bunu bir ay boyunca her gün tekrarlayın ve kan şekeri seviyenizde kademeli düşüş gözlenecektir.

Diyabet İçin Bal ve Tarçın

Bu ultra popüler kombinasyon, diyabet için üç yollu bir çare. Yükselen kan şekeri seviyelerini yönetmenin yanı sıra, aynı zamanda metabolizmayı iyileştirir, kolesterol seviyelerini düşürür ve kilo kaybına yardımcı olur.

1 tatlı kaşığı çiğ bal
1 tatlı kaşığı toz tarçın
250 ml kaynar su


Bir bardak kaynar suya toz tarçın ekleyin. Baharatın tamamen çözülmesini sağladıktan sonra, Bardağı kapatın ve yaklaşık yarım saat bekletin. Parçacıklardan kurtulmak için karışımı süzün. Karışıma bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı iki hafta boyunca her sabah aç karnına için.
Not: Zaman kazanmak için tarçın karışımını önceden de hazırlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, yukarıda belirtildiği gibi konsantre bir öğütülmüş tarçın ve su miktarının yarısı kadar bir karışım yapmaktır. Bu karışımı süzün ve buzdolabında saklayın. Bu içeceği içmeden hemen önce kaynar su ve bal ekleyin.

Bal, Zencefil ve Limon Çayı

2 çay kaşığı zencefil
1 yemek kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı bal
1/2 çay kaşığı çay yaprağı
4 su bardağı su

Bir tencere alın ve üzerine zencefil, çay yaprakları ve su ekleyin. 15 ila 20 dakika kaynamaya bırakın. Ocaktan alın ve üzerine limon suyu ekleyin. Karışımı iyice karıştırın, böylece limon suyu çay karışımında iyice çözülür. Karışımı süzün ve bardağa aktarın. Birkaç damla bal ekleyin ve sabah aç karnına tüketin.

Bal ve Diyabet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saf bal, rafine şeker ve diğer mevcut tatlandırıcılardan daha sağlıklıdır. Ancak her şeyin bir sınırı vardır ve şeker hastalarının bal tüketmesi durumunda da durum aynıdır.

Bir yemek kaşığı bal, yaklaşık 17 gram karbonhidrat içerir ve bu aşırı alımla artar. Bu da kan şekeri seviyenizde bir artışa neden olabilir.

Balın kalorisi de çok yüksektir ve her bir çorba kaşığı 64 kalori sunar. Bu kilo almanıza neden olabilir.

Bu doğal tatlandırıcı, kötü yönetilen diyabeti olan aşırı kilolu kişilerin tüketmesi tavsiye edilmez.

Bal tüketimi, şeker hastalarının vücut ağırlığı ve kan lipitleri üzerinde faydalı etkiler yaratabilir. Bununla birlikte, uygun miktarda tüketmeye özen gösterilmelidir. Ancak geçiş yapmaya karar vermeden önce, doktorunuza veya diyetisyeninize danışmanız önerilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.