Şifa Bitkileri

Süzme Peynirin Şaşırtan Faydaları

18.11.2020
258
Süzme Peynirin Şaşırtan Faydaları

Genellikle az yağlı bir diyet için mükemmel peynir olarak bilinen süzme peynir, kremsi bir dokuya ve tuzlu bir tada sahiptir. Ve peynirin çoğumuzun farkında olmadığı başka faydaları da var.

Süzme Peynirin Faydaları Nelerdir?

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Süzme peynir, kanser için en iyi diyetlerden biri olan popüler Budwig Diyetinde kullanılmaktadır. Diyet öncelikle süzme peynir ve keten tohumu yağı içerir ve kanser tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Süzme peynir, kükürt proteini, bazı sağlıklı doymuş yağlar ve B vitaminleri, fosfor, kalsiyum ve selenyum gibi diğer önemli besinlerle doludur. Süzme peynir gibi fermente ürünler, sindirim kanserlerini önlediği bilinen faydalı probiyotik bakterileri de sunar.

Budwig diyetinin de meme kanserine karşı koyduğu bulunmuştur.

Süzme Peynir Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

Diyet hastaları için, süzme peynir, yapılabilecek en iyi peynir seçimidir. Genelde az yağlı süzme peynir tercih edilir. Süzme peynir, şeker hastaları için çok daha gerekli olan bir besin olan iyi bir protein kaynağıdır.

Aynı zamanda, diyabet tedavisi için güçlü bir kombinasyon olan mükemmel bir kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır. Çalışmalar, her gün yeterli düzeyde kalsiyum ve D vitamini (sırasıyla 1.200 mg ve 800 IU) tüketen kadınların diyabet hastalığına yakalanma olasılığının % 33 daha az olduğunu göstermiştir.

Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyum bolluğu, süzme peynirleri kemik sağlığı için olmazsa olmazlar listesinde oldukça yüksek tutar. Bu, osteoporoz tedavisine de yardımcı olmasının başka bir nedenidir. Peynir, kalsiyumun yanı sıra fosfor alımınızı da artırır. Her iki mineral de kemik yoğunluğuna katkıda bulunan bir mineral olan hidroksiapatiti oluşturur. Bazı çalışmalar, hem kalsiyum hem de fosfor eksikliğinin kemikler için nasıl zararlı olabileceğini göstermektedir.

Sindirim Sağlığını Korur

Süzme peynirdeki kalsiyum şaşırtıcı bir şekilde mide ekşimesini azaltabilir ve mide rahatsızlığını önleyebilir. Ve süzme peynir, sindirim sağlığını iyileştirdiği ve kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu gibi diğer ilgili sorunları önlediği bilinen iyi bir probiyotik kaynağıdır.

Ancak süzme peynirin sindirim faydaları, laktoz intoleransı olan kişiler için geçerli olmayabilir. Laktoz intoleransınız varsa süzme peynirden uzak durmanızı ve doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Süzme peynir, aşırı homosistein düzeylerini düşürdüğü bilinen bir besin maddesi olan B12 vitamini içerir. Aşırı homosistein, süzme peynirin önleyebileceği kalp problemlerine ve diğer nörolojik sorunlara neden olabilir.

Süzme peynir de doğal olarak yağ bakımından düşüktür, bu da kalp sağlığı için iyi olabileceğinin bir başka nedenidir.

Süzme Peynir Vücut Geliştirmeye Yardımcı Olur

Süzme peynir, sabit bir kas yapıcı protein kaynağıdır (bir fincan 27 gram besin içerir). Daha da önemlisi, peynir yavaşça sindirilen ve vücudunuza sürekli olarak önemli amino asitler sağlayan kazein proteini içerir. Ve peynirdeki riboflavin proteini metabolize etmeye yardımcı olur. Özellikle vücut geliştiriciler için önemli olan kemik sağlığını artırır. Yatmadan önce süzme peynir yemek, kaslarınızın ihtiyaç duyduğu proteini almanın iyi bir yoludur.

Peynir ayrıca doğal sodyum içeriği sayesinde kas kramplarını önlemeye yardımcı olur. Sodyum, normal vücut sıvısı dengesini korumaya yardımcı olur ve hatta kas kasılmalarını iyileştirmek için diğer elektrolitlerle birlikte çalışır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Süzme peynirdeki protein sizi tok tutabilir ve bu da sağlıklı bir şekilde bir miktar kilo verme şansınız olduğu anlamına gelir. Bazı araştırmalar ayrıca, süt ürünlerinden elde edilen kalsiyumun yağ yakmayı tetikleyebileceğini ve yağ birikimini baskılayabileceğini ve sonuçta kilo kaybına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Süzme peynir, düşük kalorili içeriğiyle de bilinir.

Bağışıklığı Gücünüzü Artırabilir

Bununla ilgili çok daha az araştırma olmasına rağmen, bazı kaynaklar süzme peynirin bağışıklık artırıcı özelliklerini magnezyum içeriğine bağlamaktadır. Magnezyum, çeşitli vücut enzimlerini harekete geçirir ve bağışıklığı destekler.

Yaşlanmayı Geciktirmeye Yardımcı Olur

Bazı yönlerden süzme peynir yaşlanma belirtilerini geciktirebilir ve cilt ve saç sağlığını iyileştirebilir. Peynir, pul pul cilt ve kepekle savaşan iyi bir selenyum kaynağıdır. Ayrıca peynirdeki E vitamini ve diğer antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve size daha sağlıklı bir cilt sağlar.

Cildinizin ayrıca kolajen üretmek için amino asit proline ihtiyacı vardır. Süzme peynir iyi bir prolin kaynağıdır ve bu nedenle kollajen üretimine yardımcı olur.

Göz Sağlığına Faydası Şaşırtıcı

Bazı araştırmalar, A vitamini ve çinko alımımızı artırmanın görme kaybı riskini azaltabileceğini söylüyor. Süzme peynir bu iki besin maddesini de içerir ve dolayısıyla göz sağlığınızı korumada önemli bir rol oynayabilir.

Süzme Peynir Hamile Kadınlar İçin Faydalıdır

Süzme peynir, hamile kadınlar için gerekli olan protein, B12 vitamini, diyet kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. Ancak pastörize edilmemiş versiyonu hamile kadınlarda düşüklere neden olabilecek zararlı bakteriler içerdiğinden peynirin pastörize sütten yapıldığından emin olun.

Süzme Peynir Besin ve Enerji Değerleri Nelerdir?

1 PORSİYON ( 226 Gram)
 
     
Kalori 163    
Toplam Yağ 2g    
doymuş Yağ 1g    
Trans yağ    
Kolesterol 9 mg    
Sodyum 918mg    
Toplam Karbonhidrat 6g    
diyet lifi 0g    
Şekerler 6g    
Protein 28g    
A vitamini    
C vitamini    
Kalsiyum    
Demir    
KALORİ BİLGİLERİ
     
Kalori 163 (682 kJ)  
Karbonhidrattan 22,9 (95,9 kJ)  
Fat’tan 20,3 (85,0 kJ)  
Proteinden 120 (502 kJ)  
Alkolden 0,0 (0,0 kJ)  
PROTEİN VE AMİNO ASİTLER
     
Protein 28,0 g  
VİTAMİNLER
     
A vitamini 92.7IU  
C vitamini 0.0 mg  
D vitamini  
E Vitamini (Alfa Tokoferol) 0.0 mg  
K vitamini 0.2mcg  
Tiamin 0.0 mg  
Riboflavin 0.4 mg  
Niasin 0.3 mg  
B6 Vitamini 0.2 mg  
Folat 27.1mcg  
B12 vitamini 1.4mcg  
antotenik asit 0.5 mg  
Kolin 39,5 mg  
Betaine  
MİNERALLER
     
Kalsiyum 138 mg  
Demir 0.3 mg  
Magnezyum 11,3 mg  
Fosfor 303 mg  
Potasyum 194 mg  
Sodyum 918 mg  
Çinko 0.9 mg  
Bakır 0.1 mg  
Manganez 0.0 mg  
Selenyum 20.3mcg  
Florür 71.4mcg
Yorumlar
  1. Berrin Öter dedi ki:

    Gerçekten bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum tesekkurler