Şifa Bitkileri

Turşu Suyunun 7 Harika Faydası

Turşu Suyunun 7 Harika Faydası

Gıdaları korumak için kullanılan tuzlu su veya tuz çözeltisidir. Ana bileşenleri su ve tuzdur. Korunan gıda, salamura ile birlikte turşu dediğimiz şeydir. Turşu suyu, turşu çıkarıldıktan sonra geride kalan sudur.

K vitamini, turşu suyunda en bol bulunan besindir. Turşu suyu ayrıca A ve C vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve magnezyum içerir.

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Turşu Suyu Kramplarınızla Savaşır

Turşu suyunun kramplarınızı bir buçuk dakikadan kısa sürede çözebileceğini söylesek? Bu araştırmanın söylediği şey bu.

Turşudaki protonlar omurgayı harekete geçirir ve bacak kramplarına neden olan belirli sinirlerin ateşlenmesini engeller. Ağızda ve yemek borusunda bu sinirlerin uyarılabileceği alanlar vardır ve turşu suyu tam da bunu yapar. Turşu suyunun bu özellikleri, huzursuz bacak sendromuyla ilişkili sarsıntı ve seğirmelerin tedavisinde de yardımcı olabilir.

Bazı kaynaklar, normal kas kramplarına ek olarak turşu suyunun adet kramplarının tedavisinde de faydalı olabileceğini öne sürüyor.

Akşamdan Kalmanıza İyi Gelir

Fazla alkol vücudunuzdaki su ve elektrolitleri tüketerek akşamdan kalmaya neden olabilir. Turşu suyundaki tuzların yardıma geldiği yer burasıdır. Kayıp tuzları yeniler ve vücudunuzu dengeye getirir. Ayrıca turşudaki tuz doğal olarak daha fazla su içmenize neden olabilir. Bu aynı zamanda sizi nemlendirir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Turşu suyu, yüksek kalorili enerji içecekleri için ideal bir alternatiftir. Kilo vermek istiyorsanız. Turşu suyunda yağ bulunmasa da kalorisi az olabilir. Ancak, piyasadaki yüksek kalorili enerji içeceklerinin çoğuyla karşılaştırıldığında kesinlikle alternatif bir içecektir. Turşu suyu, araştırmalara göre kilo vermeye yardımcı olabilecek sirke içerir.

Bağırsak Sağlığınızı Korur

Turşu suyundaki probiyotikler işe yarar, iyi bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik ederek sindirim sağlığını artırır. Çalışmalar ayrıca probiyotik almanın kolorektal kanser riskini nasıl azaltabileceğini göstermektedir.

Bazı kaynaklar, sirke içeriği sayesinde turşu suyunun mide ekşimesini tedavi edebileceğini öne sürüyor. Ancak aynı turşu suyu bazı insanlarda tam tersi etkiye sahip olabilir. Bu amaçla turşu suyu almadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Turşu Suyu Aşırı Terlemeye iyi Gelir

Sodyum ve potasyum içeriği sayesinde turşu suyu susuzlukla da mücadele eder. Sodyum ve potasyum, vücudun terle kaybettiği elektrolitlerdir. Sade su, terlemeyle mücadelede işe yarayabilir, ancak turşu suyu daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur.

Boğaz Ağrısını Tedavi Edebilir

Burada sadece anekdot kanıtı var. Turşu suyu boğaz kaslarınızı gevşeterek boğaz ağrısını tedavi edebilir.

Ağız Kokusunu Giderici Özelliğe Sahiptir

Ağız kokusuna ağızdaki bakteriler neden olur ve turşu suyu bu bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur.

Turşu suyundaki sirke, ağzınızı temizlemeye ve ağız kokusunu gidermeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Biraz turşu suyu yudumlamak nefesinizi ferahlatabilir.

Turşu Suyunuz Zararları Nelerdir? (turşu suyunu kimler içemez)

Turşu suyunun ciddi bir yan etkisi olmamasına rağmen, herkes için uygun değildir.

1- Sodyumu azaltmak istiyorsunuz veya herhangi bir nedenle (hipertansiyon gibi durumlar dahil) düşük sodyumlu diyet uyguluyorsanız turşu suyu tüketiminde kaçınmalısınız.
2- Gut hastalığınız var ise turşu suyu ürik asit oluşumunu artırabilir.
3- Turşu suyu ayrıca su tutulmasına ve şişkinliğe neden olabilir.

Yorumlar
  1. İlker Tutuk dedi ki:

    Bence eksik yazmışssınız 7 tane değil belki de 70 tane faydası vardır turşu suyunun çok leziz ve faydalı bir içecektir şifa olsun

  2. Berrin Öter dedi ki:

    Müthiş içerik bu siteyi iyiki bulmusum