Şifa Bitkileri

Vetiver Yağının Faydaları Nelerdir?

Vetiver Yağının Faydaları Nelerdir?

Uçucu yağlar, ihtiyatlı bir şekilde kullanıldıklarında tedavileri ve minimum riskleri nedeniyle alternatif tıbbın öncüleridir.

Uykusuzluk gibi karmaşık bozuklukları tedavi edebilen ve bazen de parfümlerde ve kozmetiklerde kullanılabilen çok yönlü bir yağ, vetiver yağıdır.

Vetiver yağının vücutta güçlü antioksidatif, nöroprotektif, yaşlanma önleyici, antimelanojenik, yatıştırıcı, antelmintik, idrar söktürücü ve serinletici etkileri vardır.

Vetiver Yağının Faydaları Nelerdir?

Uyku Apnesini Tadavi Edicidir ve Uykusuzluğu Giderir

İyi bir gece uykusu çekmemek, sağlığınızı ve günlük yaşamınızı birçok yönden olumsuz etkiler. Apne ve uykusuzluk gibi uyku bozuklukları CNS (Merkezi Sinir Sistemi), PNS (Periferik Sinir Sistemi) veya solunum sisteminizde sorun olduğunda ortaya çıkar.

Bu tür problemler, uyku sırasında solunum düzeninizi değiştiren vetiver yağı kullanılarak çözülebilir. Ayrıca uyku kalitesini artırmak, horlamayı azaltmak ve baş ağrılarını tedavi etmek için beyninizdeki koku alma merkezlerini harekete geçirir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunu Tedavi Eder

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), günümüzde küçük çocuklar arasında en yaygın görülen bozukluklardan biridir.

Yapılan bir araştırma, DEHB’li çocukları tedavi etmek için vetiver yağı kullanmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Beyinlerindeki eylem merkezlerini harekete geçirerek bu tür çocuklarda dikkat eksikliğini giderdiği görülmüştür.

Güçlü Bir İnsektisit

Vetiver yağı, mobilyalarınızın kurtarıcısıdır. Mobilyanın etkilenen bölgelerine uygulayın veya kitap rafınızda açılmış bir bitkisel yağ şişesi bırakın. Termitlere karşı mevcut en güçlü yağlardan biridir. Uzun ömürlü ve çevre dostudur.

Cilt Bakımına Karşı Faydalıdır

Vetiver yağı, sivilceler, akne, yara izleri, düzensiz cilt tonu, kırışıklıklar ve hatta mikrobiyal enfeksiyon gibi hemen hemen tüm cilt problemleriniz için bir çözüme sahiptir.

Yağ, antioksidan aktivitesi nedeniyle cilt hücrelerinizdeki melanin düzeyini düzenleyebilir. Bu nedenle gıda, ilaç ve kozmetik ürünlere eklendiğinde pigmentasyonu önleyebilir ve izleri iyileştirebilir.

Bu yağ, parfüm endüstrisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yaraları, Kızarıklıkları ve Böcek Isırıklarını İyileştirir

Tehlikeli yaralara ve kızarıklıklara genellikle kene ısırıkları veya böcek ısırıkları neden olur. Bu karşılaşmalardan ortaya çıkabilecek birkaç yaygın hastalık Lyme hastalığı, babesiosis, ehrlichiosis, Rocky Mountain benekli ateşi, kırım kongo kanamalı ateşi vb.

Vetiver yağı uygulamak, bu kızarıklıklara neden olan keneleri uzaklaştırmaya yardımcı olabilir, aksi takdirde ateş, organ yetmezliği, sepsis veya (en kötü durumlarda) ölüme yol açabilir.

Kaygı, Depresyon ve Stresi Önler

Khusimone, vetivenene, vetiselinenol, khusimol, alpha ve beta-vetivone gibi aktif bileşenleri, karakteristik kokusu ve aktivitesinden dolayı kaygı ve stres için kullanımı yaygındır. Bu bileşikler güçlü antioksidatif, şelatlayıcı, anksiyolitik ve nöroprotektif etkilere sahiptir ve bu nedenle anksiyete, depresyon, hafıza kaybı (demans) ve oksidatif stresleri iyileştirebilir.

Vetiver Yağı Kullanmanın Riskleri veya Uyarıları Nelerdir?

Vetiver, tahriş edici olmayan, toksik olmayan ve hassaslaştırıcı olmayan bir yağ olarak kabul edilir. Bununla birlikte, hamile kadınlar ve çocuklar arasında kullanımıyla ilgili bir ihtiyatı vardır. Reçeteli ilaçları alan hamile ve emziren kadınlar, tıbbi onayı olmadan bu yağı kullanmamalıdır.

İlaç kullanıyorsanız, önce bir hekime veya eczacıya danışın.

Vücudunuza vetiver yağı uygulamadan önce alerji testi yaptırın.

Gözler, burun içi, kulaklar ve cildinizin diğer hassas bölgelerinde kullanmayın.

Kanser, kalp hastalığı veya karaciğer rahatsızlığınız varsa bu yağı kullanmamak en iyisidir. Bu yağı kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.