Şifa Bitkileri

Çam Fıstığı

16.11.2020
77
Çam Fıstığı

Çam fıstığı, çam ağaçlarının yenilebilir tohumlarıdır. Bilimsel olarak Pinus gerardiana olarak adlandırılan çam ağacı 1800 ile 3350 metre arasındaki yüksekliklerde büyür.

Bir porsiyon çam fıstığı (28 gram) 191 kalori, 19 gram yağ ve 3,7 gram karbonhidrat içerir. Çam fıstığındaki diğer besinler şunları içerir :

1 gram lif (günlük değerin% 1’i)
169 miligram potasyum (günlük değerin% 4’ü)
9 gram protein (günlük değerin% 7’si)
1 miligram tiamin (günlük değerin% 7’si)
6 miligram demir (günlük değerin% 8’i)
7 miligram E vitamini (günlük değerin% 9’u)
8 miligram çinko (günlük değerin% 12’si)
163 miligram fosfor (günlük değerin% 16’sı)
71 miligram magnezyum (günlük değerin% 18’i)
3 mikrogram K vitamini (günlük değerin% 19’u)

Çam Fıstığının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

İştahınızı Bastırır

Araştırmalar, çam fıstığının iştahı azaltmaya yardımcı olabilecek bazı yağ asitleri içerdiğini gösteriyor. Başka bir çalışma, çam fıstığının iştah kesicilerin işleyişini 4 saat kadar uzun bir süre yüzde 60’a kadar artırabildiğini buldu.

Vücut Enerjisini Artırır

Tekli doymamış yağ, demir ve protein gibi çam fıstığındaki belirli besinler enerji seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda harika bir magnezyum kaynağıdırlar. Magnezyum vücutta düşük seviyelerde olduğunda yorgunluğa neden olabilir.

Şeker Hastalarına Faydalıdır

Araştırmaya göre, her gün çam fıstığı yemek, tip 2 diyabetin kontrolüne yardımcı olabilir. Ayrıca görme sorunları ve felç gibi ilgili komplikasyonları da önler. Her gün çam fıstığı tüketen tip 2 diyabet hastaları, gelişmiş glikoz kontrolü ve kötü kolesterol seviyelerinde azalma gösterdi.

Daha da ilginci, çam fıstığı hem glikoz kontrolü hem de kan lipitleri için faydalara sahiptir. Tip 2 diyabet hastalarında bitkisel yağ ve protein alımını artırmak için de kullanılabilirler. Bu önemlidir çünkü bu iki bileşen, kilo almaya yol açmadan hastalığın semptomlarını iyileştirmek için hayati öneme sahiptir.

Beyin Sağlığını Geliştirir

Çam fıstığının oksijeni depolamak ve taşımak için gerekli bir mineral olan demir açısından zengin olduğunu zaten gördük. Bununla birlikte, demir beyin sağlığı için de önemlidir.

Ayrıca araştırmalar, çam fıstığındaki magnezyum gibi diğer besin maddelerinin anksiyete, depresyon ve stresi tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir çalışma, magnezyumun diyetle alınmasının, depresyon ve anksiyete bozukluğu olan ergenlerin durumunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini kanıtladı. Daha yüksek magnezyum seviyeleri, daha az duygusal patlamalara ve duygudurum bozukluklarıyla ilişkili diğer davranışlara yol açabilir.

Kanser Riskini Azaltır

Çam fıstığının kanser sağlığına yararı, magnezyum içeriğine bağlanabilir. Bu mineral, çeşitli kanser türlerinin daha düşük riskiyle ilişkilendirilmiştir.

Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyum kemik sağlığına faydaları ile bilinir. Yine de K vitamininin kemiklere de yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bir çalışma, bu vitaminin osteoporozun tedavisinde ve önlenmesinde nasıl yardımcı olabileceğinden bahsediyor. Sadece kemik mineral yoğunluğunu arttırmakla kalmaz, aynı zamanda kırılma oranlarını da azaltır.

Ve işte oldukça ilginç bir şey. K vitamini eksikliğinin çok yaygın bir nedeni, kolesterol düşürücü ilaçların alımıdır. Ancak çam fıstığı aldığınızda, fıstıkların kolesterol düşürme potansiyeli olduğu için kolesterol düşürücü herhangi bir ilaca ihtiyacınız olmayabilir, zengin bir K vitamini kaynağı sağladıklarından bahsetmeye bile gerek yok .

Kilo Kontrolünde Yardımcı Besin

Çam fıstığındaki pinolenik asidin iştahı bastırmaya nasıl yardımcı olabileceğini zaten gördük. Bu iştah bastırma kilo vermeye yardımcı olabilir.

Bir çalışma, diyetteki doymuş yağları çam fıstığı ile değiştirmenin, kalori alımında veya egzersiz süresinde herhangi bir ek değişiklik yapmadan kilo vermenize yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Bağışıklığı Artırır

Çam fıstığındaki manganez ve çinko, bağışıklık sağlığını güçlendirmede harika bir iş çıkarabilir. İlki vücudun hormonal dengesini ve bağ dokusunun gücünü korumaya yardımcı olurken, ikincisi bağışıklığı artırır ve yara iyileşmesine yardımcı olur.

Görme Sağlığını İyileştirir

Çam fıstığı, göz vitamini olarak da bilinen bir antioksidan olan çok miktarda lutein içerir.

Vücudunuzun kullanabileceği yaklaşık 600 karotenoid vardır ve bunlardan sadece 20’si gözlerinize taşınır. Bunlardan sadece ikisi gözünüze büyük miktarlarda bırakılır. Biri lutein, diğeri zeaksantindir. Bu besinlerin her ikisi de, serbest radikal hasarıyla savaşarak sarı nokta hastalığının ve glokomun önlenmesine yardımcı olur.

Cilt ve Saç Sağlığını Geliştirir

Çeşitli temel vitamin, mineral ve antioksidanların yüksek konsantrasyonları, çam fıstığını cilt bakımı için inanılmaz derecede yararlı hale getirir. E vitamini ve antioksidanlar yaşlanma sürecini geciktirmek için çalışır. Ve antienflamatuar özellikleri sayesinde çam fıstığı yağı hassas cilt tipleri için çok uygundur. Cildi besler ve çeşitli genel durumlardan korur. Üstelik cilt üzerinde büyük nemlendirici etkilere sahiptir.

Çam fıstığı yağı, iyileştirici özelliğinden dolayı masaj terapisinde iyi bilinir. Kaşıntı, sedef hastalığı, sivilce, egzama, uyuz ve yaralar gibi bir dizi cilt sorununu azaltmaya yardımcı olur.

Çam fıstığı, saç büyümesini hızlandırdığı bilinen bir vitamin olan zengin bir E vitamini kaynağıdır . Üstelik kafa derisini de iyi durumda tutar. Saç dökülmesinden veya saç incelmesinden muzdarip insanlar, çam fıstığı yağının bu durumla mücadelede son derece yararlı olduğunu bulmuşlardır.

Hamilelikte Çam Fıstığı Yemek iyi mi?

Çok fazla. Çünkü son derece besleyicidirler, hamile kadınların alması gereken türden bir besindir.

Çam fıstığı lif bakımından yüksektir ve bu, hamilelik sırasında yaygın bir sorun olan kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Demir ve proteinler, özellikle anne vejeteryan ise özellikle faydalıdır. Demir ve proteinler hem annenin hem de bebeğin sağlığında hayati bir rol oynar.

Çam fıstığı da demirin verimli bir şekilde emilmesine yardımcı olan C vitamini içerir (çok fazla olmasa da). Ancak, çam fıstığını doğal haliyle almanın her zaman en iyi seçenek olduğunu unutmayın.

Çam Fıstığının Zararları (Yan Etkileri) Var mı?

Fındığa alerjisi olan kişilerde çam fıstığına da alerji gelişebilir.

Çam fıstığının hamilelikte ne kadar iyi olabileceğinden bahsettik. Ama sadece ölçülü olarak tüketin. Bununla birlikte, emzirmeye gelince, daha az bilgi mevcuttur. Tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.