Şifa Bitkileri

Ceviz

12.11.2020
184
Ceviz

Ceviz antioksidanlar, protein, lif ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Çok sayıda sağlık yararı sunarlar. Bu kuruyemişlerin kalp sağlığını geliştirdiği, kanser riskini azalttığı, beyin işlevini desteklediği ve iltihabı azalttığı bilinmektedir.

Cevizler iki çeşittir – siyah ve normal kahverengidir. Her ikisi de sağlık için eşit derecede faydalıdır.

Cevizin Faydaları Nelerdir ?

Kalp Sağlığını Korur

Yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri nedeniyle ceviz, kardiyovasküler sistem için oldukça faydalıdır. Günde birkaç ceviz yemek de kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Omega-3 yağ asitlerinin vücuttaki kötü kolesterolü düşürdüğü ve iyi kolesterol üretimini teşvik ettiği bilinmektedir. Ayrıca iltihabı azaltmaya ve kan damarı işlevini artırmaya yardımcı olurlar. Sonuç olarak, ceviz kalp sağlığını korur.

Kanser Riskini Azaltır

Ceviz, omega 3 yağ asitleri, polifenoller ve ürolitinler gibi bitki bileşikleri bakımından zengindir. Bu biyoaktif bileşenler, antikanser özelliklere sahip olabilir. Ceviz, meme, kolon ve prostat kanseri gibi belirli kanser türlerinin riskini azaltabilir. Kanser Araştırmaları Derneği, her gün birkaç ceviz tüketmenin meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtti.

Beyin Fonksiyonunu Destekler

Cevizdeki omega-3 yağ asitleri beyne de faydalıdır. Esansiyel yağ asitleri bakımından zengin yiyeceklere sahip olmak (omega-3 yağ asitleri gibi) bilişsel gerilemeyi yavaşlatabilir. Yaşlılar üzerinde yapılan bir çalışmada, günlük ceviz tüketimi bilişsel işlevde iyileşme göstermiştir  .

Enflamasyonu Azaltır

Astım, artrit ve egzama gibi iltihaplı hastalıkları olan kişiler, esansiyel yağ asitlerinin varlığından dolayı cevizden faydalanabilirler. Ceviz iltihapla savaşabilir ve koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir. Cevizdeki polifenoller de iltihapla mücadelede yardımcı olabilir.

Bağışıklığı Artırır

Ceviz, bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutan ve hastalıkların başlamasını önleyen antioksidanlar içerir. Diyetinize her gün biraz ceviz ekleyin. Ceviz, bağışıklığı artırabilecek bakır ve B6 vitamini gibi vitamin ve mineraller açısından zengindir.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Ceviz, alfa-linolenik asit adı verilen temel bir yağ asidi içerir. Bu asit ve bileşikleri daha güçlü ve sağlıklı kemiklerle ilişkilendirilmiştir. Cevizdeki omega-3 yağ asitleri de yardımcı olabilir. İnflamasyonla savaşmaya ve insanlarda sonraki kemik erimesini azaltmaya yardımcı olurlar.

Daha İyi Uyku Kalitesi Sağlar

Cevizde melatonin var. Bu bileşik, daha iyi uyku düzenleriyle ilişkilidir . Omega-3 yağ asitleri ayrıca kan basıncını düşük tutabilir ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hamile Kadınlarda Yararlanabilir

Günlük ceviz tüketmek hamile kadınlara büyük fayda sağlayabilir. Ceviz, folatlar, riboflavin ve tiamin gibi sağlıklı B vitamini kompleksi grupları içerir. Bunlar hamilelik sırasında sağlığı geliştirebilir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Cevizdeki folik asit özellikle hamile bir kadın ve fetüs için gereklidir. Folik asit, hamilelik sırasında yardımcı olabilecek birçok faydalı biyolojik özelliğe sahiptir.

Sindirim Sağlığının Artmasına Yardımcı Olur

Ceviz lif bakımından zengindir. Besin, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Tüm insanlar, sindirim sağlığını korumak için günlük olarak life ihtiyaç duyar. Günlük ceviz tüketmek, sindirim problemlerini hafifletmeye ve bağırsaklarınızın düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. 

Mantar Enfeksiyonlarını İyileştirir

Anekdot niteliğindeki kanıtlar, siyah cevizin mantar enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Sindirim sisteminde veya ciltte kandida büyümesi oldukça ağırlaştırıcı olabilir. Bu enfeksiyonlar, kaşıntı ve diğer alerjiler dahil olmak üzere bir dizi rahatsız edici semptom yaratır. Siyah ceviz, mantar enfeksiyonlarına karşı bazı tedaviler kadar etkili olabilir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Vücudun Detoksuna Yardımcı Olur

Bu konuda sınırlı araştırma var. Bazıları cevizdeki lifin sistemi temizlemeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Besin ayrıca zararlı parazitleri de dışarı atabilir. Ceviz sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Ancak, bazı kişilerde alerjiye neden olabileceğinden, bunları ölçülü olarak alın. Araştırma sınırlıdır.

Cilt Yaşlanmasını Geciktirebilir

Ceviz, B vitaminleri ile dolu olduğu için cilde iyi gelebilir. Bu vitaminler stresi ve dolayısıyla ruh halini hafifletmeye yardımcı olabilir. Daha düşük stres seviyeleri cilt sağlığını geliştirebilir, ancak bu konuda daha fazla bilgi garanti edilmektedir. Artan stres seviyeleri, daha erken bir kırışıklık başlangıcına ve diğer yaşlanma belirtilerine yol açabilir. Cevizdeki E vitamini (doğal bir antioksidan), stres nedeniyle oluşan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilir. Bu, yaşlanma sürecini daha da geciktirmeye yardımcı olabilir.

Cildi Nemlendirmeye Yardımcı Olur

Ilık ceviz yağı sürmek kuru cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, ceviz yağının cildin nemli kalmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Cildi içten besleyebilir.

Gözlerdeki Koyu Halkaları Azaltabilir

Düzenli olarak ılık ceviz yağı uygulaması koyu halkaları aydınlatabilir. Yağ cildi rahatlatabilir. Ayrıca şişliği hafifletebilir ve gözlerinizi rahatlatabilir. Ancak bu konuda doğrudan bir araştırma yoktur.

Cildi Parlatır

Anekdot niteliğindeki kanıtlar, cevizin cildinizi de parlatabileceğini gösteriyor. Civizi bir yüz maskesi olarakta  kullanabilirsiniz.

Ceviz Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

 • Boş bir kaba 4 ceviz, 2 tatlı kaşığı yulaf, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı krema ve 4 damla zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Yüzünüze uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin.
 • Dairesel hareketlerle masaj yaparken yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Bu yüz maskesi cildin nemli kalmasına yardımcı olur ve ayrıca yaşlanma belirtilerini geciktirebilir.

Sağlıklı Saçlar İçin Ceviz Tüketin

Günlük saç bakımı listenize cevizi ekleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. İster yağ olarak haricen tüketilsin ister harici uygulandığında ceviz saçı güçlü ve parlak tutabilir.

Saçları Güçlendirir

Ceviz, iyi yağ asidi kaynaklarıdır. Bunlar saç köklerini güçlendirebilir. Farelerde yapılan çalışmalarda, ceviz yağı ile tedavi edilenler saç renginde ve dokusunda iyileşmeler gösterdi. Farelerde ayrıca saç dökülmesi azaldı. İnsanlarda benzer etkileri gözlemlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kepek Tedavisine Yardımcı Olur

Ceviz yağı, nemlendirici özelliği nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğal saç yağlarını uyarmaya ve kepek tedavisine yardımcı olabilir. Ceviz yapraklarının etanol özleri, anti-inflamatuar aktivite göstermiştir. Yapraklar kepek tedavisinde de kullanılabilir.

Saç Derisi Sağlığını Korur

Düzenli olarak ceviz yağı uygulaması saç derinizi nemli tutabilir. Bu kepek tedavisine yardımcı olabilir. Ancak, bu faydayı daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, ceviz yağının mantar önleyici özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir. Bunlar ayrıca saçkıran tarafından tetiklenen enfeksiyonların önlenmesine de yardımcı olabilir.

Saç Rengini Korur

Ceviz kabuğu, doğal bir renklendirici madde görevi görebilir. Saçınızın doğal özelliklerini vurgulayabilir. Ceviz yağındaki önemli proteinler ayrıca saç rengini iyileştirmeye ve korumaya yardımcı olabilir.

Saçların Dökülmesini Azaltır

Düzenli olarak ceviz yağı kullanımının saç dökülmesi olasılığını azalttığı bildirilmiştir. 

Ceviz yağını saç derinize ve saçınıza haftada en az üç kez uygulayabilirsiniz. Ayrıca hindistancevizi veya zeytinyağı ile birlikte kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, yağ herhangi bir alerjiye neden oluyorsa, kullanmayı bırakın ve bir doktora danışın.

Diyetinize ceviz eklemek genellikle sağlıklıdır. Kabuklu yemişler çeşitli besinler açısından zengindir.

Cevizin Besin Değeri Nedir?

Ceviz lif bakımından zengindir ve karbonhidrat oranı düşüktür. Bu kuruyemişler yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve bitki bileşenleri bakımından zengindir.

28 gram ceviz 185 kalori sağlar. Ayrıca 4 gram protein, 18 gram yağ ve 3 gram karbonhidrat içerir.

1 Porsiyon Cevizdeki Diğer Besinler ;

1,9 gr lif
27 mg kalsiyum
44 mg magnezyum
98 mg fosfor
125 mg potasyum
1.3 µg selenyum
28 µg folat
5 IU A vitamini
0.7 mg E vitamini 

Ceviz besleyici maddelerle dolu olsa da, fazla miktarda alınması olumsuz etkilere neden olabilir.

Cevizin Yan Etkileri Nelerdir?

Cevizin yan etkilerinin farkında olmak önemlidir . Bazı insanlarda aşırı tüketim alerjiye ve ilaç etkileşimlerine neden olabilir. Ceviz ayrıca bazılarında cilt kanseri riskini artırabilir. 

Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Araştırmalar, kuruyemişlere (özellikle cevizlere) alerjisi olan kişilerin siyah cevizden kaçınması gerektiğini belirtiyor. Bunun nedeni, bunlarla ilişkili alerjik reaksiyonlardır. Alerjik reaksiyonlar boğazda veya göğüste sıkışma, kurdeşen ve nefes almada zorluk olabilir.

Ceviz hem birincil hem de ikincil alerjilere neden olabilir. Birincil alerjiler, anafilaksiye yol açabilen ceviz veya ürünlerinin doğrudan alımını içerir. İkincil alerjiler, çapraz reaksiyona bağlı olarak cevizle reaksiyona giren ve ağızda kaşıntı veya şişmeye neden olan poleni içerir.

Cilt Kanseri Riskini Artırabilir

Birçok kişi küçük kesikleri ve egzamayı tedavi etmek için ciltlerine siyah ceviz ezmesi sürmektedir. Bununla birlikte, siyah ceviz, belirli toksik özelliklere sahip kimyasal bir bileşik olan juglon içerir. Juglon, antikanser özellikleriyle bilinmesine rağmen, pro-oksidan yapısı da kanser riskini artırabilir.

Hücresel DNA’da Değişikliklere Neden Olabilir

Siyah cevizdeki juglon, fibroblastları (kolajen proteinleri üreten hücreler) olumsuz etkileyebilir. Çalışmalar sadece kemirgenlerde yapılmıştır.

Bileşik, p53 (bir tür deri proteini) seviyelerini düşürebilir ve hücre DNA’sına zarar verebilir. Ancak bu konuda somut bir araştırma yok.

Demir Eksikliğine Neden Olabilir

Siyah ceviz fitat içerir. Bunların vücudun demiri emme yeteneği üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Demir oranı düşükken ceviz tüketmek demir eksikliğine neden olabilir.

Karaciğer Hasarına Neden Olabilir

Aşırı dozda siyah ceviz böbreklere zarar verebilir. Cevizdeki juglonun bu konuda oynayacağı bir rol olabilir, Aşırı ceviz tüketimi sonucunda karaciğerde yağlanma olabilir.

Vücut Sıvılarını Kurutabilir

Ceviz, mukoza gibi vücut sıvılarını kurutabilir. Ayrıca hastalık sırasında dehidrasyona neden olabilirler. Ancak, bu alanda araştırma sınırlıdır.

Deri Döküntülerine Neden Olabilir

Topikal olarak uygulandığında, ceviz deri döküntülerine neden olabilir. Ceviz kabuğunda bulunan kimyasal bileşikler cildi tahriş edebilir ve kontakt dermatite (kırmızı renkli döküntüler) yol açabilir.

Doğum Kusurlarına Neden Olabilir

Cevizdeki fitatlar demir eksikliğine neden olabilir. Hamile kadınlar demir eksikliğine karşı daha savunmasızdır. Mineral hamilelik için çok önemlidir. Eksikliği komplikasyonlara neden olabilir.

Hamilelikte demir eksikliği de düşüklere neden olabilir, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Diğer İlaçlarla Tepkimeye Girebilir

Ceviz, aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. İlaç kullanıyorsanız, ceviz veya bunları içeren takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın. Gövdede bulunan tanenler ilaçların emilimini azaltabilir. Ancak, bu iddiayı desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ceviz fazla tüketilirse olumsuz etkilere neden olabilir. Ayrıca piyasadan doğru cevizleri seçmeniz de önemlidir. Aşağıdaki bölümde, cevizleri maksimum faydayı elde etmek için nasıl seçip saklayabileceğinizi tartıştık.

Ceviz Nasıl Seçilir?

Cevizler üç farklı boyutta gelir – küçük, orta ve büyük. Kabukları iyice kontrol edin. Delikli ve / veya çatlaklı kabuklardan kaçının. Kabukluları topluyorsanız, içindeki etin dolgun ve gevrek olduğundan emin olun. 

Ceviz Nasıl Saklanır?

Cevizleri hava geçirmez bir kapta kuru, serin bir yerde, direk güneş ışığından uzakta saklayabilirsiniz. Kabuklu cevizler bu şekilde saklandığında 3 ay raf ömrüne sahip olabilir.

Kabuğu çıkarıldıktan sonra, ceviz en fazla altı ay buzdolabında saklanabilir. Cevizleri hava geçirmeyen bir ambalajda dondurup 1 yıl zarar görmeden kullanabilirsiniz. Ceviz genellikle gıda aromalarını oldukça kolay emer. Soğuturken veya dondururken, soğan, lahana veya balık gibi gıdalardan uzak tutulduğundan emin olun.

Önerilen Ceviz Tüketimleri

Günlük ceviz tüketimi ne kadar olmalı sorusuna cevaben; Her gün bir porsiyon ceviz tüketebilirsiniz. Bir porsiyon, yaklaşık 8 ila 10 cevizdir.

 • Sağlıklı bir smoothie için muz ve biraz yoğurtla birlikte 2 ila 3 ceviz ekleyin.
 • Cevizleri kızartıp öğüterek lezzetli bir ezme haline getirin. Cevizleri sarımsak, tuz, limon suyu, zeytinyağı ve bir tutam biberle karıştırın.
 • Ceviz, doğranmış elma, kırmızı ve sarı dolmalık biber ve taze soğanı karıştırarak lezzetli bir salata hazırlayın. Az yağlı bir sarımsaklı salata sosu sürün.
 • Protein dolu bir yemek için konserve ton balığı, avokado, kereviz ve elma ile lezzetli bir yemek hazırlayın. Kavrulmuş cevizleri ekleyin ve tabağı taze limon suyuyla tatlandırın.
 • Tereyağsız, şekersiz, tam tahıllı, bademli yulaf kurabiyenize bir avuç ezilmiş, kızarmış ceviz ekleyin.
 • Ceviz karamel, mavi peynir, mantar, porto, çeşitli salatalar, penne makarna, kabak, kuru üzüm ve şeri ile eşleştirilebilir.
 • Cevizleri her zaman sadece yemeyi planladığınızda kabuğunu soyun veya doğrayın. Bu, tazeliğin korunmasına yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak ; Ceviz, besinlerle doludur. Birçok sağlık yararına katkıda bulunan antioksidanlar bakımından zengindirler. Ceviz kalp sağlığını geliştirebilir, kanser riskini azaltabilir ve kemik sağlığını iyileştirebilir. Ancak bu kuruyemişlerin fazla tüketilmesi olumsuz etkilere neden olabilir.

Yorumlar
 1. mustafa akar dedi ki:

  cevizi deyince aklımıza hep beyine benzediği için beyine faydalıdır diye biliyorduk meğer ne çok faydası varmış bilgi için teşekkür ederim.