Şifa Bitkileri

Arpa

07.12.2020
108
Arpa

Buğday veya yulaf kadar popüler olmayabilir, ancak arpa, Tahılların Kralı olarak adlandırılır. Zengin bir lezzet için çorbalara, salatalara, güveçlere ve körilere eklenebilir. Arpa ayrıca bira ve diğer alkollü içecekleri işlemek için de kullanılır.

Arpanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kan Basıncını ve Kolesterolü Düşürür
Düzenli arpa tüketimi, kan basıncınızı dengelemeye ve kanınızdaki yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Arpa, kandaki LDL’yi azaltmada yardımcı olan çözünür lif bakımından zengindir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur
Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Arpa düşünün. Temel vitamin ve minerallerle doludur. Aynı zamanda lif ve protein bakımından zengindir ve yağ, kolesterol ve şeker içeriği açısından çok düşüktür. Bu özellikler arpayı ideal bir diyet besini yapar.

Arpanın en önemli özelliği, bağırsaklara giren ve yağların ve kolesterolün kana emilmesini engelleyen çözünür lif içermesidir. Düzenli olarak tüketilirse obezite riskiniz önemli ölçüde azalır.

Arpa suyu içmek son zamanlarda kalori yakmanın çok popüler bir yolu haline geldi. Kolayca hazırlanabilir ve metabolizmanızı hızlandırmak ve daha fazla kalori yakmak için her gün yaklaşık 2 ila 3 bardak tüketilebilir. Arpa suyu, limon ve balla karıştırıldığında, yüksek kalorili veya yüksek şekerli içeceklere harika bir alternatiftir.

Kanser Riskinizi Azaltır
Bu lif bakımından zengin tahıl, bağırsak sağlığınızı artırarak ve bağışıklık sisteminizi geliştirerek sizi farklı kanser türlerinden koruma potansiyeline sahiptir. Sadece tahıl değil, arpa otu da vücudu detoksifiye eden ve vücuttaki kanser hücrelerini ve serbest radikalleri yok eden B vitaminleri ve klorofil açısından zengindir.

Colorado Eyalet Üniversitesi tarafından yayınlanan bir makalede, arpa gibi tam tahıl yemenin kolon ve rektal kanser riskini önlemeye yardımcı olabileceğini belirtiyor. Arpada bulunan lif, gıdanın bağırsak yolunda ve düzenli aralıklarla vücut dışına hareketini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu aynı zamanda sağlıklı bir bağırsak sağlar.

2014 yılında yapılan bir araştırma, β-d-glukanların (bitki hücrelerinin bileşenleri) meme kanseri hücreleri üzerindeki etkilerini inceledi. Çalışma, arpanın endokrine dirençli meme kanseri hücrelerinin hızlı hücre bölünmesini durdurmaya yardımcı olduğunu kanıtladı.

Artrit Belirtilerini Azaltır
Yapılan araştırmalar, yüksek lifli bir diyet tüketmenin iltihabı azalttığını iddia ediyor. Ayrıca, arpa gibi bazı tam tahılların, vücudun besinleri daha iyi emmesine yardımcı olan ve eklem veya artritin şişmesi ve iltihabı ile ilgili herhangi bir ağrıyı azaltmasına yardımcı olan çözünür lif içerdiğini öne sürmeye devam ediyor.

Sağlıklı Kemikleri ve Dişleri Korur
Arpa, bazıları fosfor, manganez, kalsiyum ve bakır olan birkaç temel vitamin ve mineral içerir. Tüm bu besinler kemiklerin ve dişlerin sağlıklı kalması için önemlidir.

Arpa suyu, kalsiyum açısından son derece yüksektir ve sütten 11 kat daha fazla kalsiyum içerir. Bu, kemiklerin ve dişlerin genel sağlığını ve gücünü korumaya yardımcı olur.

Bilim adamları, arpa suyu içmenin de kemik erimesini önlemeye yardımcı olduğunu söylüyor. Osteoporozu tamamen iyileştirmeyebilir, ancak arpa suyu onunla ilgili semptomları tedavi etmeye yardımcı olur ve osteoporoz gelişme riskinizi azaltır.

Bu iddiayı test etmek için çok fazla araştırma yapılmadı, ancak tüm dünyadaki doktorlar ve beslenme uzmanları, arpa dahil tüm tahılların sağlıklı kemik ve dişleri desteklediği konusunda hemfikir.

Diyabetle Savaşır
2014 yılında diyabetik farelerde arpa tohumu tüketiminin 11 gün boyunca etkinliğini test etmek için bir çalışma yapılmıştır.Farelerde diyabet indüklendi ve arpa tohumu özleri ile tedavi edildi. Kan örnekleri 11 gün boyunca sürekli olarak test edildi. Çalışma, arpa özlerinin farelerde kan şekeri seviyelerini düşürmede çok etkili olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca çalışma, arpa gibi lif açısından zengin tam tahılların tüketilmesinin glikozun kan dolaşımına emilimini geciktirdiğini de öne sürdü.

2012’de yapılan bir başka çalışmada, beyaz ekmeğe kıyasla arpanın tokluk tepkisi test edildi. Çalışma, arpanın beyaz ekmekten daha iyi tokluk uyandırdığını ve bunun kandaki düşük glikoz tepkisi ile negatif olarak ilişkili olduğunu gösterdi.

Safra Taşlarını Önler
Arpanın kadınlarda safra taşı oluşumunu oldukça etkili bir şekilde engellediği bilinmektedir. Lif bakımından zengin olduğu için safra asitlerinin salgılanmasını azaltır, böylece insülin duyarlılığını artırır ve vücuttaki trigliserit düzeyini düşürür.

Lif açısından zengin bir diyet tüketen kadınların, lif tüketmeyenlere kıyasla safra taşı geliştirme riskinin daha düşük olduğu bilinmektedir.

Arpanın böbrek taşlarını önlediği ve böbrekleri temizleyip detoksifiye ederek böbrek sağlığını desteklediği de biliniyor ancak bu ifadeyi destekleyecek güçlü bir araştırma yok.

Çocuklarda Astım Riskini Azaltır
Arpanın bebeğinize de fayda sağlayacağını biliyor muydunuz?

Finlandiya’da arka arkaya doğan 3.781 bebek üzerinde yapılan bir 2013 araştırması, bazı tam tahılların bebeklere erken girişini ve bunların alerjik hastalıklarla ilişkisini test etti.

Çalışma, 5 ila 5,5 aylık bebeklere arpa verilmesinin, erken çocukluk döneminde astım riskini azalttığı sonucuna varmıştır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir
Arpa, antioksidanlar açısından zengin bir lif türü olan beta-glukan içerir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen bir besin olan zengin miktarda C vitamini içerir. Düzenli olarak arpa tüketmek de yara iyileşmesini hızlandırmaya ve vücudun soğuk algınlığına ve gribe direnmesine yardımcı olur.

Kabızlığı Önler
Arpanın tüm tahıllar arasında en fazla miktarda lif içerdiği söyleniyor. Bir fincan arpa 13 gram lif içerir. Arpada bulunan çözünmeyen lif, bağırsaktaki dost bakterilere fayda sağlamak için bir probiyotik olarak çalışır ve kaba yem, bağırsak hareketine ve sindirime yardımcı olur ve kabızlığı önler.

Hamilelikte Yararlıdır
Her gün arpa suyu içmek, daha iyi sindirim sağlamak ve sabah bulantısını hafifletmek için çalışır. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olarak gebelik diyabeti riskini önler. İdrar söktürücü yapısı hamilelikte su tutulmasını engeller.

Anemiyi İyileştirmeye Yardımcı Olur
Anemi (vücutta “kan eksikliği”) tüm dünyada insanları etkileyen çok yaygın bir durumdur. Demir veya B vitamini eksikliğinden (özellikle B12 vitamini) kaynaklanabilir. Anemi iyi beslenmeyle çok kolay bir şekilde tedavi edilebilir ve daha iyi haber ise durumu iyileştirmek için tam olarak ihtiyacınız olan şey arpadır.

Arpa, mükemmel bir demir ve B12 vitamini kaynağıdır. Arpadaki demir, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine ve kan hacminin artmasına yardımcı olur ve B12 vitamini, hastalıklarla savaşmaya ve yorgunluğu önlemeye yardımcı olur. En iyi faydayı elde etmek için her sabah aç karnına bir bardak arpa otu suyu içebilirsiniz.

Ateroskleroza Karşı Korur
Ateroskleroz, duvar çevresinde plak (yağlı yiyecekler ve kolesterol gibi) birikmesi nedeniyle arter duvarlarının daraldığı bir durumdur. Bu, kalp krizinin önde gelen nedenlerinden biridir. Arpa, vücuttaki kolesterol ve lipid seviyelerini düşüren B vitamini kompleksi sağlayarak yardımcı olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler
Arpa, idrar yolu enfeksiyonunu önleyerek idrar yolunu sağlıklı tutar. Arpa suyu şeklinde tüketildiğinde güçlü bir idrar söktürücü olabilir, idrar üretimine yardımcı olur.

Arpanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt Esnekliğini İyileştirir
Büyük miktarlarda selenyum varlığı, cildin elastikiyetini korumaya, tonunu korumaya ve serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur. Selenyum aynı zamanda pankreas, kalp ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için de önemlidir, hepsi yüzünüze yansır.

Cilt Tonunu Aydınlatır
Arpanın iltihap önleyici özellikleri vardır. Cilde arpa suyu sürdüğünüzde sivilceyi azaltır ve cilt enfeksiyonuyla savaşır. Arpa ayrıca nazik bir soyucu görevi görerek ve yağ salgısını kontrol ederek cilt tonunu aydınlatabilir .

Yüze bir arpa unu ve limon suyu ezmesi sürün ve yaklaşık 10-15 dakika veya tamamen kuruyana kadar bekletin. Cildinize tazelenmiş bir görünüm kazandırmak için soğuk suyla yıkayın.

Tıkanmış Gözenekleri Tedavi Eder
Düzenli olarak arpa suyu içmek yüzünüzde sivilce oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca arpa suyunu topikal olarak da uygulayabilirsiniz. Arpa, sivilceyle savaşmak ve tıkanmış gözenekleri tedavi etmek için anti-enflamatuar bir ajan olarak çalışan azelaik asit içerir.

Arpanın Saç Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Saç Büyümesini Destekler
Arpa, saç büyümesini uyarmaya yardımcı olan procyanidin-B3, tiamin ve niasin gibi bazı vitaminler açısından zengindir.

Saç Dökülmesini Önler
Arpa, hem anemiyi tedavi eden hem de kırmızı kan hücrelerinin üretimini artıran demir ve bakır açısından zengindir. Bu saç dökülmesiyle savaşır .

Saç Rengini Yeniler
Melanin üreterek saçın orijinal rengini geri kazanmasına yardımcı olan yüksek miktarda bakır içerir. Arpa otu tozunu düzenli olarak tüketin ve birkaç ay içinde gözle görülür bir fark göreceksiniz.

Arpa Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler ;
¼ fincan arpa (inci veya kabuğu alınmış)
4 su bardağı su
Bir tutam tuz
Bal (isteğe bağlı)
Limon suyu (isteğe bağlı)
Hazırlanışı ;
Arpa tohumlarını bir tencerede suda ısıtın ve kaynatın. (Daha fazla beslenme için arpa tohumlarını bir gecede suda bekletebilirsiniz.) Bir tutam tuz ekleyin ve arpayı yaklaşık 30 dakika kaynatın. Suyu bir bardağa süzün ve tamamen soğumaya bırakın. Limon suyu, bal, tarçın ve zencefil gibi lezzet arttırıcılar ekleyebilir veya sadece içebilirsiniz.

Arpanın Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

  1. Çok miktarda arpa tüketmek karın kramplarına, gaza ve şişkinliğe neden olabilir.
  2. Hamilelik sırasında yüksek miktarda arpa yemek güvenli olmayabilir. Tüketmekten kaçınmak en iyisidir.
  3. Arpadaki glütenin Çölyak hastalığını kötüleştirdiği bilinmektedir. Çölyak hastalığı teşhisi konmuşsa veya herhangi bir semptomu yaşıyorsanız arpa tüketmekten kaçının.
  4. Arpa, kan şekeri seviyelerinde düşüşe neden olur. Şeker hastasıysanız tüketmeden önce doktorunuza danışın.
  5. Arpa, glüten duyarlılığı olanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.