Şifa Bitkileri

Arpacık Soğanı

13.11.2020
175
Arpacık Soğanı

Bilimsel olarak Allium ascalonicum olarak adlandırılan arpacık soğanı, normal soğana oranla boyut olarak küçüktür. Arpacık soğanı daha çok pişirilme süresi uzun yemeklerde kullanılması tercih edilir.

Arpacık Soğanla Normal Soğan Arasındaki Farklar Nelerdir

Arpacık Soğanı

• Uzun ve ince soğanları vardır ve soğandan daha küçüktürler.
• Kalorileri biraz yüksektir – 100 gram arpacık 72 kalori içerir.
• Ayrıca karbonhidrat bakımından biraz yüksektir – 100 gramında 17 gram karbonhidrat vardır.
• Protein bakımından da yüksektir – 100 gram 2.5 gram içerir.

Normal Soğan

•Geniş ve yuvarlaktırlar. Arpacık soğandan daha büyüktür.
• 100 gram soğan yaklaşık 40 kalori içerir.
• 100 gram, 9.3 gram karbonhidrat içerir.
• Her 100 gramında 1.1 gram protein bulunur.

Arpacık Soğanı Besin Değeri Nedir?

ÇİĞ, 100 GR BESİN DEĞERİ
BESİN DEĞERİYÜZDESİ
Enerji72 Kcal% 3.6
Karbonhidratlar16.80 g% 13
Protein2,50 g% 5
Toplam yağ0.10 g% 0,5
Kolesterol0 mg% 0
VİTAMİNLER
Folatlar34 µg% 9
Niasin0.200 mg% 1.5
Pantotenik asit0.290 mg% 6
Piridoksin0.345 mg% 26,5
Riboflavin0.020 mg% 2
Tiamin0.060 mg% 5
A vitamini1190 IU% 35
C vitamini8 mg% 13
ELEKTROLİTLER
Sodyum12 mg% 1
Potasyum334 mg% 7
MİNERALLER
Kalsiyum37 mg% 4
Bakır0.088 mg% 10
Demir1.20 mg% 15
Magnezyum21 mg% 5
Manganez0.292 mg% 13
Fosfor60 mg% 8.5
Selenyum1,2 µg% 2
Çinko0.40 mg% 4

Yarım fincan doğranmış arpacık, 56 kalori, 5 gram lif, 6 gram şeker ve 12 gram karbonhidrat içerir. Arpacık soğanı yağ içermez. Arpacık soğanındaki diğer önemli besinler ;

832 miligram A vitamini (günlük değerin% 18’i)
25 miligram B6 vitamini (günlük değerin% 12,5’i)
234 miligram potasyum (günlük değerin% 7,5’i)
5 miligram C vitamini (günlük değerin% 10’u)
25 miligram manganez (günlük değerin% 10’u)

Arpacık Soğanının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Arpacık soğanı içindeki güçlü antioksidanlar, faydaların çoğuna katkıda bulunur. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatır, kalp ve diyabetik sağlığı iyileştirir. Arpacık soğanı ayrıca beyin sağlığını da artırır ve antiviral özellikleri enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olur. Arpacık soğanının antioksidan etkileri saçınız ve cildiniz için faydalı olabilir

Kanser Riskini Azaltın

Arpacık soğanı, kanser hücresi ölümüne neden olma ve kanser riskini azaltma yetenekleriyle bilinir. Bir çalışma, arpacık soğanı ve diğer soğanlarda bulunan etil asetat özlerinin kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini buldu. Başka bir araştırmaya göre mide kanseri riskini de azaltabilir. Diğer birkaç çalışma, arpacık soğanı kanser tedavisi alanında büyük ölçüde kullanılabilecek antikanser ve antiinflamatuar etkilerinden bahsediyor.

Kalp Sağlığını İyileştiriyor

Arpacık soğanı, antioksidan durumunu artırarak kalbi korur . Aynı zamanda reaktif oksijen türlerinin seviyelerini de düşürür. Daha da önemlisi, sağlığınız üzerinde birçok olumlu etkiye sahip olan bir ana antioksidan olan glutatyon üretimini uyarır.

Arpacık soğanı, kolesterol yapımına yardımcı olan belirli bir enzimin üretimini de engelleyebilir. Bu özelliği kan damarlarını genişletir ve dolaşımı iyileştirerek sonuçta kalp sağlığına yardımcı olur. Arpacık soğanı, arterlerde plak oluşumunu da önleyebilir.

Arpacık soğanı iyi bir potasyum kaynağıdır, Potasyum, kan kılcal damarlarını güçlendirir ve hatta tansiyonu düzenler.

Karaciğere Faydası Oldukça Fazladır

Arpacık soğanı kan dolaşımını hızlandırdığından, toksinlerin kan dolaşımından atılmasında önemli bir rol oynar ve böylece detoksifikasyona yardımcı olur. Arpacık soğanı sindirim enzimlerini de uyardığından, karaciğer detoksu için önemli bir bileşendir. Karaciğerin 2. faz detoksifikasyonunu gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğu başka bir bileşik olan organik kükürt bakımından da zengindir. Bir çalışmaya göre, arpacık soğanı gibi organosülfür bileşenleri de kanserojenlerin detoksifiye edilmesine yardımcı olur.

Diyabeti Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Arpacık soğanındaki flavonoidler, biri diyabet olmak üzere çok sayıda rahatsızlığın tedavisine yardımcı olur . Bazı bilimsel çalışmalar, arpacık soğanı ve soğanın insülin üzerindeki yararlı etkilerini ve ayrıca diyabetle ilişkili kilo alımını kontrol etmeye nasıl yardımcı olduklarını da göstermiştir. Arpacık soğanın belirli özellikleri, diyabetle ilişkili enflamatuar tepkileri azaltan insülin salgılanmasını uyarmaya yardımcı olur.

Çok miktarda soğan veya arpacık almak, şeker hastalarında şeker seviyelerini düşürebilir çünkü karaciğerde insülinin parçalanmasını engelledikleri tespit edilmiştir. Bu, kandaki insülin miktarını artırır ve kan şekeri seviyelerini düşürür.

Beyin Sağlığını Geliştirir

Arpacık soğanın beyin sağlığı için harikalar yaratmasının bir nedeni, folat varlığıdır. Zihinsel ve duygusal sağlığa katkıda bulunarak beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Folat ayrıca vücudunuzun DNA ve RNA’sını da korur.

Arpacık soğanı içindeki bir diğer önemli besin de beyin fonksiyonu için çok önemli olan demirdir. Arpacık soğanı ayrıca, beyin iltihabı ile savaştığı ve nörolojik aktiviteyi iyileştirdiği bulunan pirition adı verilen başka bir bileşik içerir. Arpacık soğanın bu anti-enflamatuar özellikleri, belirli kaynaklara göre Alzheimer’ın önlenmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca sinirleri yatıştırır ve sinirsel sinirliliği tedavi ederler.

Obezite ile Mücadelede Yardımcı Olur

Arpacık soğanındaki EEO’lar (etil asetat özleri) vücutta yağ birikimini baskılayabilir ve bu potansiyel olarak obeziteyi önlemeye yardımcı olabilir. Arpacık soğanı içindeki antioksidanlar ayrıca metabolizmayı hızlandırır, bu da kilo düzenlemesine ve optimum sağlığa katkıda bulunabilir.

Alerjilerin Tedavisine Yardımcı Olur

Arpacık soğanı, birçok alerji ve enfeksiyonun tedavisine yardımcı olan antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bunlara balgam ve boğaz ağrısı gibi solunum yolu alerjileri dahildir. Arpacık soğanın ayrıca bazı gıda alerjilerini tedavi ettiği ve hatta baş ağrılarından kurtulma sağlayabileceği bilinmektedir.

Kemik Sağlığını Korur

Menopoz öncesi ve sonrası kadınlar üzerinde yapılan bir çalışma, arpacık soğanı ve soğan tüketiminin bu bireylerde kemik yoğunluğunu artırdığını göstermiştir. Günde bir veya daha fazla arpacık veya soğan tüketenler, tüketmeyenlere göre% 5 daha fazla kemik yoğunluğuna sahipti.

Somut bir temel oluşturmak için daha fazla çalışmaya ihtiyacımız olmasına rağmen, düzenli olarak arpacık soğanı veya soğan alan yaşlı kadınların kalça kırığı riskini % 20’ye kadar azaltabileceğini belirten araştırmalar vardır. Arpacık soğanı ayrıca kemik erimesini önlemeye ve diş sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Görme Sağlığınızı Koruyabilir

Arpacık soğanı içindeki A vitamini görme sağlığına katkıda bulunabilir ve yeterli vitamin seviyeleri gece körlüğünü önleyebilir ve hatta katarakt veya makula dejenerasyonu riskini azaltabilir.Bağışıklığı Artırın
Arpacık soğanı içindeki bağışıklığı artıran protein ve peptidlerden zaten bahsetmiştik. Ve sonra arpacık soğanının yaygın hastalıklar ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan antioksidan etkilerine sahibiz. Bu rahatsızlıklardan bazıları soğuk algınlığı, grip, ateş ve bronşittir.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Arpacık soğandaki kükürt cildinizin daha genç ve genç görünmesine yardımcı olur. Soyulmuş arpacık soğanı sıcak suda demlemek ve ardından sabah ilk iş olarak yüzünüzü yıkamak faydalı etkilere sahip olabilir.

Arpacık kullanarak böcek sokmalarını da iyileştirebilirsiniz. Bir böcek sokmasını tedavi etmek için, etkilenen bölgeyi arpacık soğanı suyuyla ovalayın. Bu acıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Arpacık, sivrisinek, arı veya yaban arısı sokmalarına kırılarak veya kesilerek uygulanabilir.

Arpacık soğanı siğiller üzerinde lapa olarak da kullanabilirsiniz. Siğillerin kendiliğinden düşmesine yardımcı olurlar. Çıbanlara arpacık soğanı suyu sürmek de rahatlama sağlayabilir.

Karın Sağlığına Faydaları Bilimekredir

Bu durum arpacık soğanındaki lif içeriğinden kaynaklanmaktadır. Arpacık soğanı, yemekten sonra sizi tok tutan ve kabızlığı önlemek için dışkınızı yumuşatan iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Ayrıca bağırsak kurtlarını öldürmeye yardımcı olur.

Saçları Sağlıklı Tutar

Arpacık soğanı içerisindeki kükürt saç büyümesini destekleyen kolajen dokuların üretimine yardımcı olduğu için saç için sağlıklı kabul edilir. Arpacık soğanı suyunu saç derinize uygulayın ve 15 dakika bekletin. Bundan sonra hafif bir şampuanla durulayabilirsiniz.

Arpacık soğanı ayrıca saç dökülmesini tedavi etmeye yardımcı olabilir ve hatta kelliği bir dereceye kadar iyileştirebilir. Sadece biraz toz biber, birkaç arpacık ve biraz tuza ihtiyacın var. Pürüzsüz bir macun elde etmek için hepsini öğütün. Haftada dört ila beş kez etkilenen bölgelere uygulayın. Her uygulamayı 15 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

Arpacık soğanı suyunu limon suyu, ayran ve balla karıştırmak kepek tedavisine yardımcı olabilir. Tüm malzemeleri eşit miktarda alıp saçınıza uygulayıp 30 dakika bekletebilirsiniz. Hafif kepek önleyici bir şampuanla durulayın.

Arpacık suyu ayrıca kafa derisi enfeksiyonlarının tedavisine de yardımcı olabilir. Suyu saçınıza uygulayın ve masaj yapın. 30 dakika sonra yıkayın.

Arpacık Soğanı Yan Etkileri Nelerdir?

Arpacık soğanı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle, kanama bozukluğunuz varsa arpacıklardan uzak durun. Ayrıca, ameliyattan en az 2 hafta önce arpacık soğanı kullanmaktan kaçının.

Arpacık soğanı kan şekeri seviyelerini düşürebildiği için, diyabet ilaçları ile birlikte almak şeker seviyelerini çok fazla düşürebilir. Arpacık tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Arpacık soğanın hamilelik ve emzirme dönemindeki etkileri konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu nedenle, doktorunuza danışmadan tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.