Şifa Bitkileri

Kızılcık

01.12.2020
109
Kızılcık

Kızılcık, süper güçlerini yüksek miktarda C vitamini ve diyet lifi ile birlikte flavonoidler, antioksidanlar, anti-enflamatuar maddeler, organik asitler ve polifenolik bileşiklerin varlığına borçludur. Bu biyoaktif bileşikler birlikte sihir örer ve vücudunuzu korur.

Kızılcık Faydaları Nelerdir?

Düşük Kötü Kolesterol (LDL)

Kızılcık, doğru miktarlarda alınırsa, iyi kolesterol (HDL) üretimini teşvik eder. Polifenolik bileşikler kandaki trigliserid ve HDL düzeylerini düzenler. Bu da vücudunuzu kalp krizi, şeker hastalığı ve obeziteden korur.

Bağırsak Sağlığını İyileştirir

Kızılcıklara karakteristik rengini veren pigmentler (proantosiyanidinler) bu aktiviteden sorumludur. Bir araştırmaya göre, bu bileşikler zararlı mikropların bağırsakları etkilemesine izin vermiyor. Ayrıca bağırsağın iç hücre kaplamasını onarır ve mide ülserlerini ve düzenli yıpranmayı iyileştirir.

Kardiyovasküler Sistemi Korur

Kızılcık, kandaki LDL ve ilişkili trigliserit seviyelerini düşürerek kalp krizlerini ve kalp durmalarını uzak tutabilir. İçlerinde bulunan anti-enflamatuar bileşikler, kan damarlarına gevşeme sağlayarak kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Kızılcıktaki flavonoidler, bakterilerin kendilerini idrar yolunun iç hücre kaplamasına yapışmasını engeller. Bakteriler vücudumuzdaki bir yüzeye yapışmadan büyüyemedikleri için süpürülürler.

Böbrekleri Enfeksiyonlardan Korur

Tedavi edilmezse, İdrar Yolu Enfeksiyonları böbreklere yayılabilir. Enfeksiyonu tedavi etmek için yüksek dozda antibiyotik almanız gerekebilir. Böbreklerinizin böyle bir hasarı hastaneye kaldırılmanıza neden olabilir. Nadir durumlarda, bakteri sertse, diğer hayati organları da hedef alan bir nüks meydana gelebilir. Kızılcık, içlerinde bulunan antosiyanidinler sayesinde böbrekleri iltihaptan korumada süper etkilidir.

Cilt Sağlığına Faydalıdır

Yaklaşık % 98 su, % 24 C vitamini ve yüksek antioksidan seviyeleri ile kızılcık, parlayan ciltler için tüketmeniz gereken besindir.

Kanseri Önler ve Bağışıklığı Artırır

2016 yılında yapılan bir araştırma, diyetinize kızılcık eklemenin sizi 17 farklı kansere karşı koruduğunu iddia ediyor. Anti-enflamatuar ve antioksidatif polifenoller, kanser hücresi çoğalmasını ve metastazı durdurur ve tümör oluşumunu ve büyümesini engeller.

Bu meyve, savunma mekanizmalarında yer alan spesifik enzimlerle birlikte belirli bağışıklık sistemi hücrelerinin aktivitesini ve sayısını artırır.

Ağız Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Araştırmalar, anti-enflamatuar bileşiklerin dişlerde ve diş etlerinde biyofilm oluşumunu azalttığını iddia ediyor.

Prostat Bozukluklarını Tedavi Edebilir

İdrar yolu üzerindeki etkisi ve idrar Yolu Enfeksiyonu tedavisinde kızılcık özü, iyi huylu prostat hiperplazisi ve ilgili bozuklukların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Bunu destekleyen çok fazla araştırma olmasa da, kızılcıkların prostat kanserlerinin tedavisine de yardımcı olabileceği söyleniyor.

Kızılcık Zararları Nelerdir?

Warfarin (coumadin) gibi kan sulandırıcılar, kızılcıkların biyoaktif bileşikleri ile reaksiyona girebilir ve ciddi kanama sorunlarına neden olabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız veya kardiyak komplikasyonlarınız varsa doktorunuza danışın.

Yüksek oksalat seviyeleri nedeniyle, kızılcıklar vücutta bulunan kalsiyumla reaksiyona girerek özellikle böbreklerde taşlar oluşturabilir.

Şeker hastasıysanız ve diyetinize düzenli olarak kurutulmuş ve tatlandırılmış kızılcık eklerseniz, kan şekeri seviyeleri için risk altındasınızdır. Bu meyveler, kan şekeri seviyelerini artıran ve durumunuzu kötüleştirebilecek şekerler içerir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.