Şifa Bitkileri

Mercimek

14.11.2020
135
Mercimek

İnanılmaz bir protein kaynağı arayan bir vejeteryan iseniz, mercimek en iyi seçimdir. Düşük kalorili ve yüksek protein içeriğine sahiptir.

Mercimek Besin İçeriği Nedir?

Mercimek proteinle doludur. İçeriğinde diğer temel besinleri de içerirler.

1 bardak pişmiş mercimekte (198 gram)

KALORİ BİLGİLERİ
Kalori230 (963 kJ)
Karbonhidrattan161 (674 kJ)
Fat’tan6,3 (26,4 kJ)
Proteinden62.0 (260 kJ)
Alkolden0,0 (0,0 kJ)
YAĞLAR VE YAĞ ASİTLERİ
Toplam yağ0,8 g
Doymuş yağ0.1 g
Tekli Doymamış Yağ0.1 g
Doymamış yağ0,3 g
Toplam trans yağ asitleri~
Toplam trans-monoenoik yağ asitleri~
Toplam trans-polienoik yağ asitleri~
Toplam Omega-3 yağ asitleri73,3 mg
Toplam Omega-6 yağ asitleri271 mg
PROTEİN VE AMİNO ASİTLER
Protein17.9 g
VİTAMİNLER
A vitamini15.8 IU
C vitamini3.0 mg
D vitamini~
E Vitamini (Alfa Tokoferol)0.2 mg
K vitamini3,4 mcg
Tiamin0.3 mg
Riboflavin0.1 mg
Niasin2,1 mg
B6 Vitamini0.4 mg
Folat358 mcg
B12 vitamini0.0mcg
Pantotenik asit1.3 mg
Kolin64.7 mg
Betaine~
MİNERALLER
Kalsiyum37.6 mg
Demir6,6 mg
Magnezyum71,3 mg
Fosfor356 mg
Potasyum731 mg
Sodyum4.0 mg
Çinko2.5 mg
Bakır0.5 mg
Manganez1.0 mg
Selenyum5,5 mcg
Florür~

Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

Mercimek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Bunun nedeni mercimekteki liftir. Kilo almanıza neden olabilecek yiyecekleri, 18 gram lif içeren bir porsiyon mercimek ile değiştirebilirsiniz. Ayrıca mercimekteki protein, kilo verirken yağsız kas kütlesini korumanıza yardımcı olur. Araştırmalar, düzenli olarak bakliyat alımının (mercimek gibi) uzun vadede kilo yönetimine nasıl yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Mercimek ayrıca metabolizmayı iyileştirmeye yardımcı olan karmaşık karbonhidratlar içerir. İyi bir demir kaynağı olması da mercimeği gelişmiş metabolizma ve buna bağlı olarak kilo kaybı için ideal besin haline getirir.

Kalp Sağlığınızı Korur

Mercimekteki lif ve folat kalbinize fayda sağlayabilir. Yapılan araştırmalar, lifin kötü kolesterolü nasıl azaltabileceğini ve iyi kolesterol seviyelerini nasıl iyileştirebileceğini gösteriyor. Lif sadece kalp hastalığı riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek riskli kişilerde hastalığın ilerlemesini yavaşlatır. Mercimekte bulunan folat ayrıca kalp krizi için başka bir risk faktörü olan homosisteini düşürür. Bu baklagiller aynı zamanda kan basıncını da düzenler.

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Kabızlığı ve irritabl bağırsak sendromu gibi diğer sindirim sorunlarını önleyebilir. Mercimek sindirim sisteminizi temizler ve optimal sindirim sağlığını korumanıza yardımcı olur .

Mercimek Kan Şekeri Düzeylerinizi Düzenleyebilir

Şeker hastalığınız varsa mercimek daha önemlidir. Sindirimi ve şekerin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatırlar, böylece kan şekeri artışlarını önlerler. Yemeğinizdeki patates veya pirinci mercimekle değiştirmek iyi bir fikir olabilir.Kanserle Savaşmaya Yardım Edin
Mercimekteki polifenoller kansere karşı koruma sağlar ve hatta kanser tedavisine yardımcı olur. Araştırmalar, göğüs ve kolon kanserleri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini önlemeye nasıl yardımcı olabileceklerini göstermektedir.

Vücudun pH Seviyelerini Dengeleyin
Mercimeklerin en alkali protein kaynakları olduğunu söyleyebiliriz – bu yüzden vücudunuzdaki pH seviyelerini dengelemeye ve optimum sağlığı geliştirmeye yardımcı olurlar. Mercimek, fazla miktarda işlenmiş gıda ve şeker tüketmeniz durumunda ortaya çıkan asitliği önler. Mercimek bu asitlikle savaşır ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekler.

Beyin Sağlığını Artırır

Mercimek folatla doludur. Folat, diğer birkaç besin maddesi (demir ve omega-3’ler) gibi beyin gücünü artırır. Araştırmalar, folatın insanlar yaşlandıkça depresyon ve bunamayı nasıl önleyebileceğini gösteriyor. Folat ayrıca beyin işlevini bozan belirli amino asitlerin seviyelerini düşürür.

Bağışıklık Gücünü Artırır

Mercimek ayrıca bağışıklığı artırdığı bilinen bir mineral olan iyi bir selenyum kaynağıdır. Mineral, hastalığı öldüren bağışıklık hücreleri olan T hücrelerinin tepkisini uyarır. Mercimekte bulunan diyet lifi de daha iyi bağışıklığa katkıda bulunur.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Faydalıdır

Mercimek, emziren anneler için önemlidir. Protein ve folata ek olarak, bu baklagiller, anne ve bebeğin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olan diğer önemli bileşenleri de içerir.

Cilt Sağlığını ve Parklaklığı Artırır

Mercimeklerin protein açısından zengin olduğunu biliyoruz. Protein vücutta, ciltte ve saçta hücre oluşturmak için çok önemli bileşenler olan amino asitlerden oluşur. Bu amino asitler, sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için gerekli olan kolajen ve elastin oluşumunda da rol oynar.

Saç Dökülmelerini Önler

Mercimek, saçınız için önemli olan iki besin maddesi olan protein ve demir açısından zengindir. İçerdikleri folat, oksijeni cilde ve saç derisine taşıyan kırmızı kan hücrelerini güçlendirerek saç köklerini güçlendirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.